Zdjęcie: Pixabay

Każda osoba paląca i narażona na bierne palenie tytoniu może skorzystać z badania – w środę, 5 kwietnia, w Narodowym Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Palenie tytoniu zabija na świecie ponad 7 milionów ludzi rocznie. 900 tysięcy to bierni palacze. To dane Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce co czwarty nastolatek pali e-papierosy, 30 procent uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali e-papierosy. Co czwarty nieletni palacz czuje się uzależniony. To dane Rzecznika Praw Dziecka.

5 kwietnia to dobry dzień na badanie, ale czy będziecie mieli odwagę sprawdzić, w jakim stanie są wasze płuca. Jeśli tak, NFZ w Rzeszowie zaprasza na bezpłatne badania smokerlyzerem – w środę, od godz. 10:00 do 13:00, przy ul. Zamkowej 8. Każda osoba paląca i narażona na bierne palenie tytoniu będzie mogła skorzystać z bezpłatnego badania.

– Polega ono na pomiarze tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Jest krótkie, bezbolesne i często wykorzystywane przez personel medyczny w programach leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu oraz w badaniach naukowych – wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ. 

Wszystkim chętnym eksperci NFZ z zakresu zdrowia publicznego, oddziału epidemiologii i promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie podpowiedzą, jak skutecznie zerwać z nałogiem.

Warto rzucić palenie. Już 24 godzinach zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, do trzech miesięcy poprawia się kondycja fizyczna, po roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, po pięciu latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc.

Z kolei po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne, jak u osoby nigdy niepalącej.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama