Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej odkryli nielegalnie przewożoną papugę, objętą ochroną Konwencji Waszyngtońskiej. Papuga trafiła do ogrodu zoologicznego w Zamościu.
Papuga na nielegalu
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli nielegalny przewóz papugi Mnichy nizinnej (Myiopsitta monachus). To gatunek chroniony przez Konwencję Waszyngtońską (CITES). japonicus). Z kolei na przejściu w Korczowej skonfiskowano tabletki z wyciągiem z pławikonika.
Funkcjonariusze wykryli zwierzę podczas kontroli autokarów wjeżdżających do Polski. Papugę przewoziła 32-letnia obywatelka Ukrainy, która nie posiadała wymaganych zezwoleń CITES.
Papuga została przekazana pod opiekę ogrodu zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostanie do czasu… decyzji sądu.
Tysiące okazów
Od początku roku Służba Celno-Skarbowa na Podkarpaciu udaremniła 25 przypadków nielegalnego przewozu chronionych gatunków lub wykonanych z nich produktów.
Zabezpieczono ponad 3 tysiące okazów, w tym koralowce, żywe zwierzęta, jak serwal sawannowy czy nawet pijawki lekarskie oraz różne produkty jak kości morsa i wyroby ze skóry węży.
Turyści nie mają świadomości
Polscy i zagraniczni turyści, wracający z wczasów w egzotycznych krajach, są zatrzymywani na granicy, w tym na lotniskach z chronionymi zwierzętami w bagażu. Najczęściej, co świadczy o bardzo niskiej wiedzy, są zaskoczeni faktem, że przewożenie niektórych produktów i zwierząt jest nielegalne.
Na warszawskim Okęciu zatrzymano pasażera, który miał w bagażu jaszczurki i żaby w plastikowych pojemnikach. Na lotnisku, podobnie jak w Medyce, zatrzymywano też osoby próbujące przewieźć ptaki egzotyczne czy rzadkie, chronione owady.
Przemytnicy działają odmiennie od turystów. Próbują starannie ukrywać zwierzęta w bagażu rejestrowanym lub podręcznym stosując różne metody kamuflażu.
Zwierzęta chronione
CITES (Konwencja Waszyngtońska o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami) obejmuje wiele gatunków, których przewóz przez granice wymaga specjalnych zezwoleń. Celem konwencji jest redukcja lub eliminacja handlu gatunkami, których liczba lub stan zagrażają ich przetrwaniu.
Dotyczy to zarówno żywych zwierząt, jak i produktów pochodzących ze zwierząt. Niektóre gatunki i produkty są oczywiste, ale inne mogą być dla turystów zaskakujące. Nie stanowi to jednak wytłumaczenia. Oto kilka przykładów zwierząt objętych konwencją:
- egzotyczne ptaki, np. papugi, sokoły
- gady, np. krokodyle, węże, jaszczurki
- ssaki, np. małpy, duże koty jak lwy czy tygrysy
- morskie gatunki, koralowce, koniki morskie.
Niektóre kraje mają dodatkowo własne przepisy dotyczące przewozu egzotycznych i rzadkich zwierząt, niezależnie od międzynarodowych regulacji. Dotyczy to przykładowo:
- żółwi i ich jaj
- ryb akwariowe z niektórych regionów
- specyficznych gatunków owadów.
Sankcje za przewóz zwierząt bez pozwolenia
Import i eksport okazów CITES na terenie Unii Europejskiej jest możliwy jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw wydawanych przez właściwe organy.
Nielegalny przewóz gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.