Parada Dziwolągów przeszła przez centrum Rzeszowa. Na otwarcie „Maskarady” [FOTO]

Reklama

Parada Dziwolągów rozpoczęła w sobotę 12. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie. W pochodzie wzięli udział aktorzy, dzieci i ich rodzice. Było wesoło i swobodnie.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Parada wyruszyła sprzed Teatru Maska punktualnie o godz. 15:00. Na czele pochodu szła Monika Szela, dyrektor Maski, Przemysław Jaszczak, dyrektor artystyczny teatru i festiwalu Maskarada oraz Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Był też smok z rogami, elf, Dorotka z krainy Oz, hinduska, ornitolog z kwiatkiem na głowie i przyjaciółką papugą o imieniu Amanda, cyrkowiec z trąbką, Sara i Emilia Minchin ze spektaklu „Mała Księżniczka”. 

Do marszu przygrywała Dziewczęca Orkiestra Dęta Miasta Rzeszowa „Fanfara”. Były tańce i wygłupy. Na trasie parady było sporo przyjaznych gestów. Ludzie machali, bili brawo i robili zdjęcia. W przemarszu wzięło udział kilkadziesiąt osób, ale nie o rekord tu idzie. 

– Dziś to jest zabawa, bo otwieramy święto teatru, natomiast od początku, gdy jeszcze planowaliśmy Maskaradę, zależało nam, żeby to był festiwal mądry i z przesłaniem – mówi Monika Szela, dyrektor Maski. 

Ożywili Rzeszów 

Tegoroczna Maskarada odbywa się pod hasłem goścINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ rozumiana jest jako odmienność i różnorodność, a gościnność jako szacunek oraz ciekawość drugiego człowieka.

Parada otwierająca festiwal odbyła się po raz pierwszy. – Ale chyba zostanie – przewiduje dyrektor Szela, która na paradzie wystąpiła w roli Sary.

– Ożywiliście Rzeszów – powiedziała na koniec do uczestników Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, która na głowie miała fioletowe kwiatki, a spódnica jej kostiumu ozdobiona była obrazami Diego Riviery, meksykańskiego malarza.

Parada trwała niespełna godzinę, zakończyła się przy fontannie multimedialnej. Po niej, o 16:30, rozpoczęła się premiera musicalu „Księżycowe opowieści”, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Spektakl przygotował gospodarz festiwalu, czyli Teatr Maska. To opowieść o strachu przed nieznanym, ale i o przyjaźni na przekór oczekiwaniom. 

Maskarada potrwa do środy, 18 maja, będzie można zobaczyć 9 przedstawień, w tym widowisko plenerowe.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama