Reklama

Od połowy kwietnia Park Papieski w Rzeszowie będzie miał zapewnioną 24-godzinną ochronę. Urzędnicy nie chcą dopuścić do tego, by cenne elementy sztucznej fontanny stały się łupem złodziei.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie wysłał do firm ochroniarskich zapytanie ofertowe. Do 18 marca firmy mają czas, by zaproponować stawki ochraniania Parku Papieskiego, znajdującego się pomiędzy rzeszowską katedrą, al. Armii Krajowej i al. Sikorskiego.

– Park był ochraniany także w ubiegłym roku – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZM. – Wprowadziliśmy ochronę, ponieważ w tamtym roku zdarzały się zniszczenia. Wyrywane były reflektory, które oświetlały fontannę. Co noc na scenie amfiteatru odbywały się imprezy. Mieszkańcy skarżyli się na zakłócanie ciszy nocnej – twierdzi Wąsowicz-Duch.

Park Papieski to największy w Rzeszowie, a zarazem jedyny park miejski, który będzie miał zapewnioną ochronę.

– Boimy się o urządzenia fontanny. Chodzi o dysze i kwiaty, które mają rzeźbiarkę formę. Mogą stać się łupem złodziei i ofiarą wandali. W ub. r. w Parku Jedności Polonii z Macierzą w jedną noc skradziono z fontanny wszystkie dysze. Na zakup nowych musieliśmy wydać 50 tys. zł. Nie chcemy, żeby w Parku Papieskim złodzieje doprowadzili do tego, by działalność fontanny była przerwana – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Urzędnicy twierdzą, że 24-godzinna ochrona Parku Papieskiego będzie lepsza niż monitoring. Park ma powierzchnię ok. 17 ha. W ub. r. zakończyła się jego rozbudowa, która kosztowała ok. 18 mln zł. Na samą budowę sztucznej fontanny i amfiteatru miasto wydało ok. 3 mln zł.

Park Papieski będzie ochraniany od połowy kwietnia. Wtedy też miasto rozpocznie uruchamianie fontanny przed nowym sezonem. Fontanna składa się z dwóch strumieni, ma około 70 m długości. Strumień wyłożono serycytem – wytrzymałym, naturalnym minerałem. W zbiornikach wodnych zamontowano kwiaty z metaloplastyki. Wyglądem przypominają lilie wodne.

Miasto nad strumieniami wybudowało siedem mostków. Fontanna będzie czynna do końca października. Jak wygląda Park Papieski, możecie zobaczyć TUTAJ i TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. Od samego początku był to głupi pomysł…”park papieski”…Jeden dowcip. Wiadomo było,że z dala od bloków będzie to kibel dla psów oraz teren schadzek. Dziwne,że jeszcze coś tam jest.

  2. Pani dyrektor firma ochroniarska chroni też fontanny multimetdialne i jakoś nie zauważyłem aby przeganiali zakłócających ciszę nocną. Ponoć w umowie nie mają takiego zakresu obowiązków. Jest Pani nie doinformowana jakie umowy podpisuje miasto

Comments are closed.