Jak wachlarzem i karnetami do tańca można było wyrazić zainteresowanie drugą osobą? Dowiecie się tego 14 lutego w Kinie za Rogiem Café. Po wykładzie film – „Eugénie Grandet” na podstawie powieści Balzaka.
Małgorzata Hillar, polska poetka, pisała: „Miłość jest czekaniem na szelesty, listy, na pukanie do drzwi”. We wtorek, 14 lutego, o godz. 18:00 w Kino za Rogiem Café w Rzeszowie, pasjonujący i zmysłowy wykład z prezentacją na temat dawnej sztuki amorów.
– Dowiecie się, jak dawniej zalotnicy okazywali zainteresowanie drugą osobą, np. z wykorzystaniem wachlarzy czy karnetów do tańca – zapowiadają organizatorzy.
Wydarzenie poprowadzi Beata Kuman – historyczka sztuki, od 17 lat pracowniczka działu sztuki w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Jest ona opiekunką zbiorów rzemiosła artystycznego i kuratorką wystaw poświęconych sztuce oraz historycznej modzie damskiej.
Bilety na spotkanie kosztują 10 zł, rezerwacje: kontakt@kzrcafe.pl lub 17 867 41 73.
Eugénie Grandet – polska premiera!
Po spotkaniu, o 19:05 premierowy pokaz, niewyświetlanego jeszcze w naszych kinach filmu – „Eugénie Grandet” w reżyserii Marca Dugaina. To zachwycająca wizualnie ekranizacja powieści Honoriusza de Balzaka z utalentowanym Olivierem Gourmetem w roli głównej.
Felix Grandet apodyktycznie rządzi skromnym prowincjonalnym domem, gdzie mieszka wraz z żoną i córką Eugenie. Pomimo pozycji najbogatszego człowieka w okolicy, chciwy mężczyzna zmusza swoją rodzinę do życia w ubóstwie.
Nagła wizyta bratanka Grandeta, próżnego i zbankrutowanego paryskiego dandysa pobudza delikatną duszę Eugenii, która od razu się w nim zakochuje. Tylko, że Grandet dla ochrony swoich pieniędzy, gotów jest poświęcić wszystko, nawet własną córkę…
Organizatorami seansu są Kino za Rogiem Café (ul. Świętego Mikołaja 6) i Institut Français de Pologne. Bilety kosztują 5 zł, do kupienia w kinie, rezerwacje na kzdcafe.pl.
oprac. (saba)
redakcja@rzeszow-news.pl




![Kulisy nocnej obławy na uciekinierów. Obława w podczerwieni: sceny jak z Predatora [ZDJĘCIA] obława podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/zatrzymanie-uciekinierow-podkarpacie-218x150.png)
![Zderzenie dwóch samochodów na DK84 na Podkarpaciu. Są ranni [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wypadek-stefkowa-osp-stefkowa0-218x150.jpg)

![Niepowetowane straty w skansenie. W nocy spłonął kościół pw. św. Mikołaja [ZDJĘCIA] pożar w skansenie sanok](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-skansenu-kosciola-sanok-03-218x150.jpeg)







![Tak nocą będzie wyglądać PCLA w Rzeszowie. Inwestycja gotowa w 90 procentach [ZDJĘCIA] PCLA Rzeszów nocą](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pcla-rzeszow-noca-13-218x150.jpeg)
![IX LO w Rzeszowie w przebudowie. Powstaje nowy segment, hala sportowa i schron [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/9liceum-ogolnoksztalcace-rzeszow-przebudowa-1-218x150.jpg)


![218 km/h na Moście Mazowieckiego w Rzeszowie. Jest nagranie z bolidu Igora Polaka [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/igor-polak-formula4-218x150.jpg)










![150 macew, 1500 zamordowanych i prawie 50 wolontariuszy. Żydowski cmentarz uporządkowany [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/ulanow-cmentarz-zydowski-1-218x150.jpg)

![Pierwsze takie muzeum na świecie. Podkarpacka perła turystyczna przejdzie wielką metamorfozę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/muzeum-bobrka-modernizacja-218x150.jpg)








![Zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej już od 1 września. Którędy pojadą autobusy? [TRASY]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/autobus-rzeszow1-218x150.jpg)



