Zdjęcie: NASA

Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Boeing zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu do udziału w warsztatach budowy balonów stratosferycznych „StratoSTEM”. Zgłoszenia można wysyłać do 8 maja.

Warsztaty mają zainspirować uczniów podkarpackich szkół ponadpodstawowych do rozwijania swoich umiejętności, szczególnie w kierunkach technicznych. Przygotują projekty i przeprowadzą eksperymenty naukowe z zakresu tematyki kosmicznej.

Uczestnicy warsztatów będą mogli także nauczyć się pracy zespołowej i projektowej.

– Bardzo się cieszę, że możemy zaproponować uczniom z Podkarpacia kolejne narzędzie pozwalające rozwinąć skrzydła oraz skłonić ich do realizacji projektów w obszarze tematyki lotniczej i kosmicznej – mówi Michał Tabisz, prezes PCI.

Warsztaty odbędą się we współpracy z firmą Boeing, która prognozuje, że w ciągu następnych 20 lat przemysł lotniczy będzie potrzebował ok. 2 mln nowych pracowników. Boeing inwestuje w przygotowanie kolejnego pokolenia innowatorów i inżynierów.

– Nasz zespół na Podkarpaciu cały czas się rozwija i mam nadzieję, że udział w programie StratoSTEM zainspiruje uczestników, by w przyszłości rozpoczęli swoją zawodową drogę właśnie z nami – mówi Honorata Hencel, dyrektor zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie.

Projekt StratoSTEM jest wynikiem współpracy PCI z Boeingiem, nawiązano ją przy okazji hackathonu NASA Space Apps Challenge oraz Akademii ProtoLab – eksperci amerykańskiej firmy pełnili wtedy funkcję mentorów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Uzupełnieniem programu jest szkolenie dla nauczycieli i stworzenie materiałów, których celem będzie ich zainspirowanie i przekazanie wiedzy dotyczącej możliwości wykorzystania balonów do edukacji – dodaje Barbara Ślęk-Wojtowska, koordynatorka projektu w PCI.

W ramach przedsięwzięcia, w czterech szkołach regionu zaplanowano spotkania z ekspertami Boeinga, którzy opowiedzą o tym, jak wygląda praca inżyniera i jak planować w tym kierunku swoją ścieżkę zawodową.

Odbędą się także warsztaty oraz obóz treningowy w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej.

W projekcie może wziąć udział 28 osób: 4 zespoły 6-osobowe wraz z czterema opiekunami. 50 szkół ponadpodstawowych z regionu otrzyma materiały i raporty z badań. Natomiast 80 osób z czterech szkół ponadpodstawowych weźmie udział w spotkaniach z ekspertami Boeinga.

Rejestracja na warsztaty odbywa się poprzez stronę: event.pcinn.org/stratostem.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama