Reklama

Trzecie miejsce zajął Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, w rankingu Perły Samorządu 2015, opracowanego przez Dziennik Gazeta Prawna. Rzeszów zajął czwarte miejsce.

Dziennik Gazeta Prawna uhonorował włodarzy miast i samorządy 25-lecia. Ci pierwszy byli oceniani za cały okres trwania ich rządów, w czterech kategoriach: prezydentów miast powyżej 100 tys. mieszkańców, prezydentów i burmistrzów miast do 100 tys. mieszkańców, włodarzy gmin miejsko-wiejskich i wójtów gmin wiejskich.

Wśród prezydentów miast powyżej 100 tys. mieszkańców na trzecim miejscu uplasował się prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Pierwsze miejsce zajął Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, drugie – Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Ostatnie 25-lecie samorządów oceniane było m.in. pod względem gospodarności, sprzyjania przedsiębiorczości, postępu technologicznego, demografii, programów mieszkaniowych, infrastrukturalnych, socjalnych i sportowo-rekreacyjnych oraz innowacji.

Ważne były nie tylko sukcesy ekonomiczne, ale również społeczne miast i gmin. Porównywano odsetek osób, które uczestniczyły w wyborach samorządowych. Sprawdzano, jak samorządy dbały o uczniów, pytano o programy socjalne dla dzieci i młodzieży, seniorów, bezrobotnych i niepełnosprawnych.

Oceniano, czy samorządy znalazły sposoby na ograniczenie emigracji i czy potrafiły przyciągnąć do siebie albo dobrymi warunkami życia, albo miejscami pracy, programami socjalnymi albo szansami na nowe inwestycje. Przyjrzano się również inwestycjom, szczególnie infrastrukturalnym.

– Ostatecznie w zestawieniu miast powyżej 100 tys. mieszkańców Rzeszów uplasował się na czwartej pozycji, wyprzedzając takie miasta jak Warszawa, Wrocław czy Lublin – chwali się Urząd Miasta Rzeszowa.

Stolicę Podkarpacia wyprzedzili Gdańsk (3), Poznań (2) i Gdynia (1).

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: