PGE uruchomi w Rzeszowie stacje do ładowania samochodów elektrycznych

Pięć stacji do ładowania samochodów elektrycznych w połowie 2019 roku zostanie uruchomionych w Rzeszowie. Przez pierwsze pół roku będzie można z nich korzystać za darmo. 

 

W czwartek w ratuszu miasto Rzeszów podpisało umowę z PGE Nowa Energia, która będzie odpowiedzialna za budowę stacji ładowania e-samochodów. W imieniu miasta umowę podpisał prezydent Tadeusz Ferenc, a PGE NE reprezentował prezes spółki Tomasz Jarmicki. Umowa dotyczy dzierżawy pięciu działek, na których będą e-stacje.

Mają one powstać do połowy 2019 roku przy ul. Słowackiego na parkingu obok ratusza i przy budynku Elektromontażu, a także na parkingu przy ul. Krzyżanowskiego, na dolnym parkingu hali Podpromie oraz przy ul. Pułaskiego przy basenach Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na budowę e-stacji PGE NE wyda ok. 1 mln zł. 

– Pchamy się do przodu, podglądamy świat i wprowadzamy to, co jest najbardziej nowoczesne. Chcemy, aby Rzeszów był w czołówce tych miast, które wprowadzają coraz doskonalsze środki transportu – mówi Tadeusz Ferenc.

– Bardzo cieszymy się, że w program elektromobilności włącza się też firma PGE, która będzie realizować jedne z pierwszych ogólnodostępnych punktów do ładowania samochodów elektrycznych – mówił z kolei Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. 

Tomaszem Jarmicki, prezes PGE NE, stwierdził, że zarówno miasto Rzeszów, jak i ich spółka robią pierwszy krok, który złamie „zaklęty krąg” związany z brakiem odpowiedniej infrastruktury, brakiem samochodów elektrycznych i rozważaniem, co powinno być w pierwszej kolejności. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– W każdym nowym biznesie potrzeba ludzi, którzy trochę zaryzykują i uwierzą w to, że warto być pierwszym – mówił w ratuszu prezes Jarmicki. – Infrastruktura, którą wybudujemy, ma pozwolić na to, aby korzystać z samochodów elektrycznych w normalny sposób – dodawał.   

Na każdej z pięciu stacji będzie można jednocześnie ładować na początek dwa samochody, docelowo trzy w zależności od tego, jak rozwinie się zapotrzebowanie na tę usługę. Szybkie ładowanie, w zależności od modelu samochodu, będzie trwało od 30 do 40 minut.

Ładowarki będą wyposażone też w prąd zmienny, a to oznacza, że samochód będzie można także ładować dłużej przez około 6-8 godzin. Szacuje się, że po jednym pełnym naładowaniu, samochód może spokojnie przejechać około 200 km. – Przez pierwsze pół roku planujemy ładowarki udostępniać bezpłatnie – zapowiada Tomasz Jarmicki. 

Jakie ceny będą potem? Tego PGE NE jeszcze nie ustaliła. Jest to związane m.in. z tym, że wciąż nie ma ustalonej taryfy według której ładowanie samochodów będzie rozliczane. Wiadomo, że nie będzie to taryfa, według której rozliczamy np. zużycie prądu w domu. 

W Polsce jest zarejestrowanych ok. 2 tys.  samochodów elektrycznych, w Rzeszowie ok. 20. Nowe miejskie ładowarki dołączą do tych, które już są w mieście przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, galeriach handlowych Millenium Hall i Plaza.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama