Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Rzeszowscy policjanci zatrzymali piątą osobę do śledztwa przeciwko byłym szefom sieci sklepów spożywczych „Jedynka” – dowiedział się Rzeszów News.

Zatrzymany to Krzysztof R., związany ze spółką Budomex, która współpracowała z nieistniejącą już spółką „Jedynka”. R. został zatrzymany we wtorek we wczesnych godzinach popołudniowych. Przedstawiciel Budomexu jest podejrzany o oszustwa, a dokładnie wystawianie fikcyjnych faktur. 

Rano zatrzymano cztery osoby z dawnego kierownictwa „Jedynki”: dwóch byłych prezesów – Jana J. i Stanisława P. oraz dwóch wiceprezesów upadłej spółki – Macieja C. i Andrzeja J. Po południu wszyscy czterej zostali dowiezieni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty. 

– Oszustwa, niezłożenia wniosku o upadłość spółki i oszustw podatkowych na ponad 1,6 mln zł – poinformowała nas wieczorem Hanna Biernat-Łożańska, rzecznik PR w Rzeszowie.

Tylko Jan J. odmówił składania wyjaśnień. Treści wyjaśnień pozostałych podejrzanych prokuratura nie zdradza. W środę zapadnie decyzja, jakie środki zapobiegawcze będą zastosowane wobec całej piątki. Nie wykluczone, że będą wnioski o tymczasowe areszty, ale niektórzy podejrzani muszą przejść badania psychiatryczne.

– Musimy wiedzieć, czy stan zdrowia podejrzanych pozwala na umieszczenie ich w areszcie, jeśli z takimi wnioskiem do sądu w ogóle wystąpimy – zastrzega prokurator Biernat-Łożańska. 

Byli szefowie „Jedynki” są podejrzani głównie o oszukiwanie swoich kontrahentów. Poszkodowanych firm doliczono się dotychczas ok. 80. „Jedynka” nie zapłaciła im za towar – ponad 4,8 mln zł. Spółka składała zamówienia z pełną świadomością, że nie ma pieniędzy, by za nie zapłacić. Oszustwa były popełnione w latach 2013-2014.

Śledztwo w tej sprawie od 2014 roku prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Nadzoruje je Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Policja twierdzi, że sprawa jest rozwojowa. 

Na gruzach „Jedynki” powstała spółka „Różana”, która także jest w upadłości.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama