Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek podpisał z Ochotniczymi Hufcami Pracy list intencyjny o wspieraniu młodzieży w zawodach rzemieślniczych. Miasto będzie promować tradycyjne profesje, takie jak piekarz, stolarz czy murarz. Chodzi o to, żeby pokazanie młodym, że kompetencje przyszłości to nie tylko cyfryzacja.
Rzeszów stawia na połączenie tradycji z nowoczesnością w kształceniu młodych. Miasto i OHP przygotowują dwa projekty: kampanię „Zawody, które służą wszystkim” oraz „Tydzień Rzemiosła w Mieście”. W programie są spotkania z rzemieślnikami, warsztaty, pokazy umiejętności i prezentacje w przestrzeni miasta oraz w internecie.
Tradycyjne zawody fundamentem miasta
List intencyjny obejmuje działania, które mają ułatwić młodym poznanie rzemiosła od środka i kontakt z mistrzami zawodu. Współpraca dotyczy zawodów rzemieślniczych, technicznych i usługowych oraz promocji kształcenia, które odpowiada na realne potrzeby mieszkańców.
– Bez piekarza, stolarza czy murarza nie będzie nowoczesnego miasta. Te zawody są tak samo potrzebne jak te związane z nowymi technologiami – podkreśla prezydent Konrad Fijołek. Dodaje, że miasto chce zachęcać młodzież do wyboru ścieżek, które łączą praktykę z nowoczesnością.

Kampania “Zawody, które służą wszystkim”
W ramach kampanii młodzież spotka się z doświadczonymi rzemieślnikami, zobaczy, jak wygląda ich codzienna praca, i sprawdzi, jakie umiejętności są potrzebne w konkretnych profesjach.
Zaplanowano prezentacje w mieście i działania online. Celem jest pomoc w świadomym wyborze szkoły i zawodu.
Bądź na bieżąco.
„Tydzień Rzemiosła w Mieście”
Drugi projekt to cykl warsztatów, debat i pokazów. Finałem będzie spotkanie „Twój zawód – nasza przyszłość” w Urban Labie, poświęcone temu, jak łączyć innowacje z tradycyjnymi umiejętnościami. Uczestnicy porozmawiają o praktycznym wejściu na rynek pracy.
Wsparcie dla młodych na rynku pracy
Adresatami działań jest młodzież szkolna, w tym uczniowie szkół branżowych i techników oraz młodsi, którzy dopiero wybierają ścieżkę nauki. Miasto i OHP chcą pokazać, że rzemiosło daje stabilne zatrudnienie, realne kompetencje i perspektywy rozwoju w lokalnej gospodarce.
Ochotnicze Hufce Pracy mają doświadczenie w kształceniu zawodowym i we wprowadzaniu młodych na rynek pracy. Współpraca z miastem ma zwiększyć zasięg działań i ułatwić pierwsze kroki w wybranych profesjach.
(red.)
Czytaj więcej:
Wielki finał Senioraliów Rzeszowskich już wkrótce. Zespół Baciary gwiazdą wieczoru na Bulwarach
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.





![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-218x150.jpg)


![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)
![Pożar budynku mieszkalnego na Podkarpaciu. Kolejnego dnia ogień pojawił się znowu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-posada-jasliska-osp-tylawa-218x150.jpg)










![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)







![Nowy most na Wisłoku coraz bliżej? Są cztery warianty przeprawy przez rzekę [MAPY]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/most-trzebownisko0-218x150.jpg)



