
Zima na dobre zagościła w Bieszczadach. Jak informuje bieszczadzka grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, szlaki są śliskie, oblodzone i miejscami przykryte mokrym śniegiem. Ratownicy apelują o rozsądek oraz odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry.
W tym samym czasie w górskim terenie trwało intensywne, pięciodniowe szkolenie skiturowe funkcjonariuszy Straży Granicznej i ratowników GOPR, którzy doskonalili współdziałanie w sytuacjach zagrożenia życia.
Ślisko, mokro i zimno
W Bieszczadach panują obecnie trudne, typowo zimowe warunki turystyczne. Szlaki są mokre, oblodzone i pokryte błotem pośniegowym, a w wyższych partiach gór zalega warstwa mokrego śniegu. Ratownicy podkreślają, że w takich warunkach nawet pozornie łatwe trasy mogą stać się niebezpieczne, zwłaszcza dla osób bez odpowiedniego wyposażenia.
Od sobotniego poranka w górach utrzymuje się pełne zachmurzenie, które według prognoz, ma towarzyszyć turystom przez cały dzień. W rejonie Ustrzyk Górnych, Wetliny i Cisnej termometry wskazują zaledwie od 3 do 4 stopni Celsjusza, jednak temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Jak przekazał ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR Szczepan Mroczkowski, bardzo wysoka wilgotność, przekraczająca 90 procent, potęguje uczucie chłodu i wyziębienia.
Raczki i odpowiednia odzież
Ratownicy zalecają, aby turyści wybierający się w wyższe partie gór obowiązkowo korzystali z raczków, które znacząco poprawiają przyczepność na oblodzonych fragmentach szlaków. W takich warunkach nawet krótki poślizg może zakończyć się groźnym urazem, szczególnie na stromych odcinkach.
Służby przypominają również o konieczności odpowiedniego przygotowania do zimowej wędrówki. Kluczowa jest wielowarstwowa, nieprzemakalna odzież, zapasowe rękawiczki, czapka oraz termos z ciepłym napojem. Ratownicy podkreślają, że w górach pogoda potrafi zmieniać się bardzo szybko, a wychłodzenie organizmu może nastąpić znacznie szybciej, niż wielu turystów się spodziewa.
Aplikacja Ratunek szansą na pomoc
W trudnych warunkach szczególnego znaczenia nabiera szybkie wezwanie wsparcia. Ratownicy przypominają o zainstalowaniu w telefonach aplikacji Ratunek, która w sytuacji zagrożenia pozwala na precyzyjne przekazanie lokalizacji poszkodowanego. Dzięki temu służby mogą znacznie szybciej dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy.
W Bieszczadach czas reakcji bywa kluczowy, ponieważ wiele odcinków szlaków prowadzi przez trudno dostępne tereny. Ograniczona widoczność, oblodzenia i silna wilgotność sprawiają, że nawet drobny błąd może zakończyć się koniecznością interwencji ratowników.
Skiturowe szkolenie SG i GOPR
Właśnie w takich realiach prowadzone było pięciodniowe szkolenie skiturowe, które zakończyło się 6 lutego. Ponad 20 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR doskonalili współdziałanie i praktyczne umiejętności poruszania się w górskim terenie.
W szkoleniu uczestniczyli mundurowi z górskich placówek SG w Czarnej Górnej, Stuposianach, Ustrzykach Górnych i Wetlinie. Ćwiczenia obejmowały jazdę na nartach skiturowych, wykorzystanie skuterów śnieżnych i quadów na gąsienicach, a także współpracę z załogą śmigłowca Straży Granicznej. To element przygotowań do działań w miejscach, do których nie da się dotrzeć standardowymi pojazdami.
Wspólne działania na granicy
Na co dzień funkcjonariusze Straży Granicznej i ratownicy GOPR współpracują w rejonie przygranicznym, reagując zarówno na zdarzenia z udziałem turystów, jak i osób, które mogły nielegalnie przekroczyć granicę. W trudnych warunkach pogodowych takie akcje wymagają precyzji, doświadczenia oraz doskonałej znajomości terenu.
Podczas szkolenia ćwiczono między innymi techniki transportu z wykorzystaniem lin ciągniętych przez skuter śnieżny lub quad na gąsienicach. Rozwiązanie to pozwala szybko przemieścić patrol w wybrane miejsce, a dalsze działania prowadzone są już na nartach. W programie znalazły się także zajęcia z nawigacji w ograniczonej widoczności, działania nocne oraz procedury postępowania wobec osób w stanie hipotermii.
Góry nie wybaczają błędów
Zimowe realia w Bieszczadach pokazują, jak ważne jest jednoczesne przygotowanie turystów i służb. Z jednej strony ratownicy apelują o rozsądek, odpowiednie wyposażenie i korzystanie z raczków, z drugiej – sami intensywnie szkolą się, by w razie wypadku dotrzeć z pomocą jak najszybciej.
Połączenie trudnych warunków pogodowych i wymagającego terenu sprawia, że każda akcja ratunkowa może być wyścigiem z czasem. Dlatego zarówno ostrzeżenia kierowane do turystów, jak i wspólne ćwiczenia Straży Granicznej oraz GOPR mają jeden cel – zwiększyć bezpieczeństwo w górach, zanim dojdzie do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia.
Czytaj więcej:
40-latek bez dachu nad głową. Nocował na mrozie w namiocie [ZDJĘCIA]



![Trzy ciężarówki zderzyły się na DK 73. To cud, że obyło się bez ofiar [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadki-powiat-jasielski0-218x150.jpg)
![18-letnia Czeszka zatrzymana za kradzież w Rzeszowie. Weszła do mieszkania 83-latki [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/czeszka-kradziez-rzeszow2-218x150.jpg)
![“Najtwardsi Strażacy” Polski wyłonieni w Rzeszowie. Dwa dni walki i ogromne emocje [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/najtwardszy-strazak-urzad-marszalkowski-11-218x150.jpg)

![Eksplozja i ogień o poranku. Hulajnoga elektryczna powodem groźnego pożaru w Rzeszowie [ZDJĘCIA, FILM] twardowskiego hulajnoga pożar](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/twardowskiego-218x150.png)
![Gwałtowna nawałnica. Zerwany dach, ewakuacja i burza… w komentarzach mieszkańców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/stalowa-wola-skutki-nawalnicy-01-1-218x150.jpeg)
![Piekło w zakładzie przetwórstwa drewna. Całonocna bitwa strażaków z żywiołem [ZDJĘCIA] dankros pożar zaklików](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedziela-zaklikow-05-218x150.jpeg)







![Nowy dworzec PKP na Podkarpaciu. Budowa za 15 milionów złotych [WIZUALIZACJE] nowy dworzec pkp w mielcu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/dworzec-kolejowy-mielec-Bok-1-dzien-218x150.jpg)



![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)












![Ruiny Zamku Sobień znów zachwycają. Historyczna perła Bieszczadów otwarta po renowacji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zamek-sobien-otwarcie-218x150.jpg)

![Dwa kolejne kąpieliska otwarte na Podkarpaciu. Jedno z nich to absolutna nowość [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/kapielisko-gniewczyna-lancucka0-218x150.jpg)


![Gigant Qatar Airways wylądował w Jasionce. Boeing 777-200 z imponującym ładunkiem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/qatar-airways-rzeszow-jasionka-boeing0-218x150.jpg)



