Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Firma Greenway Infrastructure Poland uruchomiła w Rzeszowie stację ładowania pojazdów elektrycznych. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Na razie.

Ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych można korzystać przy centrum handlowym Millenium Hall przy al. Kopisto. To jedna z trzech pierwszych stacji w Polsce, które Greenway Infrastructure Poland uruchomiła w naszym kraju. Dwie pozostałe są w Bielsku-Białej i Poznaniu. Do końca października takich stacji ma być 16 w całej Polsce, do końca br. łącznie około 40, a do 2020 roku – prawie 200.

Aby przekonać kierowców do zakupu samochodów elektrycznych docelowo Greenway chce stworzyć sieć stacji ładowania oddalonych od siebie o nie więcej niż 85 km w sąsiedztwie centrów handlowych, stacji benzynowych oraz restauracji, a także przy głównych drogach, tak, by samochód o niedużej baterii mógł przemieszczać się na długim dystansie. Takie rozwiązanie ma umożliwić kierowcom samochodów elektrycznych jazdę po całej Polsce oraz otworzy polskie drogi kierowcom z krajów sąsiednich. 

– Właściciele samochodów elektrycznych nie tylko dbają o ekologię. Dzięki dobremu rozlokowaniu punktów ładowania i dostępie do ładowarek umożliwiających szybkie ładowanie, oszczędzą również czas – przekonuje Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. – Podczas ładowania można zrobić zakupy czy wypić kawę. Kiedy wrócimy do samochodu, on już będzie na nas czekał z naładowanymi akumulatorami – dodaje.

Greenway zdecydował się na montaż ładowarek Delta i Efacec. W Rzeszowie pojawiła się ta pierwsza, która pozwala na ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie prądem stałym (czyli z mocą ok. 50 kW), co za tym idzie, ładowanie będzie sprawniejsze, a kierowcy unikną nadmiernego oczekiwania w kolejce. Dodatkowo można podpiąć jeszcze jeden samochód, ale będzie on już ładowany prądem zmiennym.  

Ładowanie pojazdu zajmuje co najmniej 20-30 minut. Czas ładowania zależy od wielkości baterii, stopnia jej rozładowania oraz typu pojazdu. 

Do końca br. korzystanie z ładowarek będzie bezpłatne. Ważną rzeczą jest jednak to, że do końca września nie będzie wymagana autoryzacja – wystarczy podjechać do urządzenia, podpiąć samochód i załadować akumulator. Zmieni się to jednak od 1 października, ponieważ Greenway chce wprowadzić karty zbliżeniowe, które przyłożone do czytnika rozpoczną proces ładowania.

– Przejście na nowy sposób autoryzacji jest konieczne ze względu na rozbudowę sieci – wyjaśnia Rafał Czyżewski.

Taka karta ułatwi wraz z rozpoczęciem 2018 roku również uiszczenie opłat za ładowanie, które Greenway zamierza wprowadzić. Każdy, kto chciałby ją otrzymać, musi się zarejestrować na stronie greenwaypolska.pl/pl/pre-registration

Greenway planuje w Rzeszowie postawić do 2020 roku jeszcze jedną ładowarkę. 

W Rzeszowie zarejestrowanych jest obecnie 13 samochodów elektrycznych, 3 motorowery oraz 1 motocykl. Ponadto, w mieście jest 110 właścicieli samochodów hybrydowych.

Właściciele pojazdów proekologicznych mogą w Rzeszowie liczyć na upusty. Za miesięczny abonament w płatnej strefie parkowania w mieście płacą symboliczną złotówkę. Z kolei właściciele pojazdów hybrydowych płacą w I strefie 100 zł, w II strefie – 60 zł. Natomiast właściciele pojazdów spalinowych płacą odpowiednio – 200 zł i 120 zł.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Rzeszowie znajduje się także przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.