Zdjęcie: Urszula Nawrot / materiały prasowe

We wtorek w kinie Zorza odbędzie się specjalny pokaz pilotażowego odcinka serialu „Diabeł Łańcucki”. Po nim rozpocznie się spotkanie z twórcami, którzy opowiedzą o kulisach pracy na planie.

To ma być siedmioodcinkowy serial. Rozgrywa się na początku XVII wieku, w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Właścicielem Łańcuta i okolicznych wsi był wtedy Stanisław Stadnicki, zwany również Diabłem. Człowiek o nieokiełznanej ambicji i dumie, toczący bezustanne wojny z sąsiadami. 

Serial rozpoczyna się od wędrówki pielgrzymów, którzy wracają do kraju po latach spędzonych w tureckiej niewoli. Zatrzymują ich ludzie Stadnickiego, a w ich obronie staje mnich Gadeon (w tej roli Radosław Pazura). Pan z Łańcuta chce odnaleźć mnicha, wynajmuje więc awanturnika Jacka Dydyńskiego. 

To, co ma zatrzymać widza przed ekranem, to widowiskowe walki na szable i pojedynki konne. Za te sceny odpowiada znany szermierz historyczny Tomasz Abramski, który przygotowywał sekwencje walki m.in. do „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana.

Prace nad serialem rozpoczęły się w październiku 2020 roku. Zdjęcia trwały 10 dni, kręcono je w Bieszczadach i ich okolicach. Na planie pracowało 10 koni i 40 rekonstruktorów.

W rolach głównych występują: Radosław Pazura, Piotr Zawadzki, Mateusz Banasiuk, Emilia Sulej, Antoni Sałaj, Michał Białecki, Urszula Nawrot, Wojciech Konikiewicz, Piotr Warszawski, Marek Richter.  

„Diabeł Łańcucki” powstaje na podstawie powieści Jacka Komudy, który specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. 

Pokaz odbędzie się w kinie Zorza, 10 maja, o godz. 19:00. Przyjedzie Jacek Komuda, producent i scenarzysta oraz Maciej Jurewicz, reżyser. Będzie też wystawa prac Urszuli Nawrot i aukcja fotosów z filmu.

Bilet kosztuje 35 zł. Można go kupić w kasie Zorzy, albo TUTAJ

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama