Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Reklama

Co najmniej 50 osób znajdzie zatrudnienie w zakładzie produkcyjnym Grupy WEISS, który powstanie na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów – Dworzysko”. Firma zainwestuje około 100 mln zł. 

Zakład wybuduje firma WEISS.Solutions, należąca do rodzinnej Grupy WEISS, która siedzibę ma w Buchen w Niemczech. Solutions zajmuje się wytwarzaniem innowacyjnych stołów obrotowych oraz systemów transportu liniowego, służących do automatycznych linii produkcyjnych. 

Oprócz Niemiec, WEISS inwestuje także w USA i Chinach. W Polsce firma miała do tej pory jedynie biuro konstrukcyjne w Krakowie. Teraz zdecydowała się, że w Rzeszowie wybuduje zakład produkcyjny. Pierwsze dokumenty i deklaracje w tej sprawie zostały właśnie podpisane.

Powstaną nowe miejsca pracy

Nowy zakład będzie produkował nie tylko innowacyjne stoły obrotowe oraz elementy potrzebne do automatyzacji linii przemysłowych. W Rzeszowie powstanie także centrum inżynierii, w którym przygotowywane będą projekty nowych urządzeń. Na terenie „Dworzyska” firma wykupiła na inwestycję działkę o powierzchni 2,2 ha. 

Powierzchnia zakładu nie jest jeszcze znana, ponieważ firma jest na etapie przygotowywania projektu budowlanego i uzyskiwania pozwolenia na budowę. Te dokumenty mają być gotowe najpóźniej w lipcu br. Prawdopodobnie budowa zakładu rozpocznie się we wrześniu i potrwa około osiem miesięcy. Inwestycja szacowana jest na 100 mln zł. 

Uwe Weiss, szef WEISS.Solutions, twierdzi, że o wyborze Rzeszowa na miejsce inwestycji zdecydował dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, którą gwarantują miejscowe szkoły i uczelnie, zwłaszcza Politechnika Rzeszowska.

W nowym zakładzie, w ciągu najbliższych trzech lat, znajdzie zatrudnienie ok. 50 absolwentów podkarpackich szkół (zarówno zawodowych, jak i wyższych). Firma będzie zatrudniać operatorów obrabiarek numerycznych (CNC), mechatroników, automatyków i informatyków.

Wybór miejsca na nowy zakład, czyli Park Naukowo – Technologiczny, również nie był przypadkowy. – Działka położona jest w doskonałym miejscu komunikacyjnym, zapewnia komfort z zakresu infrastruktury – mówi Uwe Weiss, 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Józef Jodłowski, starosta rzeszowski, twierdzi, że Park „Dworzysko” utworzono właśnie po to, by mogły w nim inwestować innowacyjne firmy i powstawały nowe miejsca pracy. – Dzięki temu nasz powiat i region rozwija się i staje atrakcyjny także dla międzynarodowych firm – mówi starosta Jodłowski.

Zakład WEISS.Solutions powstanie na terenie części „Dworzyska”, którym zarządza Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. 

O Parku…

Park „Rzeszów – Dworzysko” ma powierzchnię prawie 84 ha. Jego tereny rozciągają się na osiedlach Przybyszówka, Miłocin i Pogwizdów. – Obecnie na terenach parku mamy 9 inwestorów, dla czterech kolejnych przygotowana jest procedura przetargowa sprzedaży kolejnych gruntów. Po tych procedurach będziemy mieć sprzedanych jedną trzecią terenów parku – mówi Waldemar Pijar, główny koordynator projektu PNT „Rzeszów – Dworzysko”.

13 firm powinno zatrudnić około 600 osób. 

Park „Rzeszów – Dworzysko” położony jest blisko autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Cały teren sąsiaduje z magistralą kolejową E30 Niemcy-Polska-Ukraina. Teren jest w pełni uzbrojony. Znajdują się tutaj min. oświetlenie LED, system odgromowy, sieć ciepłownicza, farma ogniw fotowoltaicznych, nowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Każda działka jest wyposażana w sieć energetyczną oraz ma dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. 

Inwestorzy mogą korzystać z ulg podatkowych, ponieważ park znajduje się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro – Park Mielec. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama