Zdjęcie: Pixabay

Pomaluj usta na różowo, zrób sobie zdjęcie, opublikuj w mediach społecznościowych i przypomnij swojej mamie, siostrze, koleżance o regularnej cytologii. Akcja „Pink Lips” od poniedziałku w Rzeszowie. 

W poniedziałek (20 stycznia) rozpoczyna się w Polsce 6. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Z tej okazji po raz czwarty Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland organizuje w Rzeszowie akcję „Pink Lips”.

Akcja ma na celu zwrócić uwagę na problem raka szyjki macicy, szerzyć wiedzę na temat profilaktyki i okazać szacunek do kobiet, które zmagają się z tą chorobą. „Pink Lips” polega na pomalowaniu sobie ust na różowo, zrobieniu zdjęcia i opublikowaniu go w mediach społecznościowych z hashtagiem #pinkchallenge.

– Wszyscy możemy się włączyć w akcję uświadamiającą. Wystarczy, że powiemy kilku koleżankom, mamie, siostrze, a one podadzą to dalej. To naprawdę nie kosztuje, a może uratować komuś życie! – mówią Anna Podraza i Agata Surowiec, koordynatorki lokalne projektu „Pink Lips”.

Organizatorzy akcji postawili na różowe usta, bo to nie tylko symbol kobiecości, ale także podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.

Tydzień z „Pink Lips” w Rzeszowie zakończy się w sobotę (25 stycznia) akcją profilaktyczno-edukacyjną w Galerii Rzeszów. Akcja zostanie przeprowadzona w godz. 12:00-16:00.

Rak szyjki macicy dotyka zarówno starsze, jak i młodsze kobiety – zagraża życiu 1,5 miliona kobiet na całym świecie. Każdego roku ponad 500 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma ten nowotwór, a 300 tysięcy umiera z jego powodu.

– Niestety, dominuje niewiedza na temat grup ryzyka raka szyjki macicy. Najczęstsze pytania dotyczą częstotliwości wykonywania cytologii oraz w wieku, w którym powinnyśmy się badać – twierdzą Anna Podraza i Agata Surowiec. 

Tymczasem, dzięki regularnie wykonywanym badaniom cytologicznym (nie rzadziej niż co 3 lata, jeśli wyniki są prawidłowe) oraz szczepionkom chroniącym przed wysokoonkogennymi typami wirusa HPV, nowotworu można uniknąć lub szybko wdrożyć skuteczne leczenie.

– Panie dziwią się często, że sprawa ich dotyczy, mimo że są ledwo po dwudziestce. Cieszy nas jednak to, że duża grupa kobiet deklaruje udział w badaniach – podkreślają organizatorzy „Pink Lips”. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama