mat. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Reklama

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie przeprowadzono nowatorską operację, która może otworzyć nowe możliwości w leczeniu skomplikowanych przypadków nowotworów.

Lekarze z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej wykonali u jednego pacjenta dwie złożone procedury chirurgiczne przy użyciu robota da Vinci.

Unikalna procedura w skali kraju

Operacja polegała na częściowej resekcji nerki z powodu guza po prawej stronie (NSS nerki prawej) z jednoczesnym usunięciem nadnercza po lewej stronie (adrenalektomia). To, co czyni tę procedurę wyjątkową, to fakt, że obie operacje zostały przeprowadzone podczas jednego zabiegu, z wykorzystaniem zaawansowanej technologii robotycznej.

– Jest to skomplikowana operacja, wymagająca wiedzy i skoordynowania całego zespołu. Zawiera w sobie różne elementy, w tym operację naczyniową, skupiającą się na wyosobnieniu i zabezpieczeniu naczyń głównych zaopatrujących nerkę, a następnie precyzyjne usunięcie guza z zachowaniem zdrowej tkanki – podkreśla złożoność procedury Dr n. med. Janusz Ławiński, jeden z chirurgów uczestniczących w zabiegu.

Precyzja i innowacja

Zastosowanie robota chirurgicznego da Vinci umożliwiło lekarzom przeprowadzenie operacji z niezwykłą precyzją. Jest to szczególnie istotne w przypadku adrenalektomii, gdzie nadnercze – będące małą strukturą anatomiczną – wymaga dokładnego zlokalizowania i usunięcia wraz z zmianą nowotworową.

Pacjentem był około 60-letni mężczyzna z województwa podkarpackiego, u którego zdiagnozowano dużego guza nerki z obecnością przerzutu w nadnerczu.

– Dzięki jednoczasowemu wykonaniu tych zabiegów, pacjent doświadcza mniejszego urazu śródoperacyjnego. Ponadto, eliminujemy ryzyko związane z dwoma oddzielnymi znieczuleniami i zmniejszamy potencjalne ryzyko rozsiewu nowotworowego – wyjaśnia korzyści płynące z zastosowanej metody Lek. Jakub Kempisty. 

Szybki powrót do zdrowia

Operacja trwała około 3 godzin, co jest imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę złożoność procedury. Co więcej, pacjent opuścił szpital już po 4 dniach, co świadczy o minimalnie inwazyjnym charakterze zabiegu i szybszym procesie rekonwalescencji.

Ta innowacyjna procedura medyczna otwiera nowe możliwości w leczeniu skomplikowanych przypadków nowotworowych. Dzięki połączeniu zaawansowanej technologii robotycznej i ekspertyzy zespołu medycznego, pacjenci mogą liczyć na bardziej skuteczne i mniej inwazyjne metody leczenia, dające szansę na dłuższe i lepsze życie.

(Red)

Reklama