Fot. Polska Wytwórnia Muzyczna RKDF

Smutna wiadomość dla polskiej muzyki. W wieku 71 lat zmarł Piotr Nowak, przyjaciel Tadeusza Nalepy, założyciela legendarnych grup Blackout i Breakout.

O śmierci Piotra Nowaka w sobotę, 2 maja, poinformowało Radio Rzeszów. Piotr Nowak był gitarzystą zespół Blackout i Breakout, a prywatnie przyjacielem Tadeusza Nalepy, nieżyjącego już „ojca polskiego bluesa”, związanego z Rzeszowem. 

Piotr Nowak po latach przerwy powrócił na scenę muzyczną, współtworząc Piotr Nowak Band. Jego muzycy poznali się w studiu im. Tadeusza Nalepy w Radiu Rzeszów w 2015 roku. Wtedy to uwagę Roberta Bartusika, Sebastiana Stachurskiego oraz Wojciecha Kwiecińskiego zwrócił głos Piotra Nowaka.

Muzycy nawiązali współpracę. Jej efektem był tytułowy utwór z ich pierwszej płyty „Pamięć”, poświęcony Tadeuszowi Nalepie. Piotr Nowak Band wystąpił w 2015 roku w Rzeszowie na festiwalu Breakout Days, dwa lata później w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na „Breakout Tour Symfonicznie”.

„Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem zawiadamiamy, iż w dniu dzisiejszym odszedł Piotr Nowak. Nasz wspaniały Przyjaciel, niesamowity muzyk i niezrównany wokalista. Piotr do końca nieustępliwie walczył, lecz ciężka choroba okazała się silniejsza. Bardzo nam będzie Ciebie brakować” – napisali na Facebooku członkowie Piotr Nowak Band. 

Muzyk przegrał walkę z chorobą nowotworową. „Odszedł niesamowity człowiek, był dla mnie jak ojciec, spędziliśmy mnóstwo wspaniałych chwil” – powiedział Radiu Kraków Sebastian Stachurski, gitarzysta Piotr Nowak Band. „Miał niesamowite poczucie humoru, potrafił się śmiać sam z siebie” – dodał.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Piotr Nowak był ostatnim ostatnim żyjącym członkiem Breakoutu w składzie z 1969 roku. Mira Kubasińska zmarła pierwsza (październik 2005), Tadeusz dwa lata później (marzec 2007), a perkusista Józef Hajdasz w maju 2015 r.

Piotr Nowak był jedynym basistą, który grał z Tadeuszem Nalepą zarówno w grupie Blackout, jak i Breakout, a potem w jego solowych projektach. Do Blackoutu przyszedł w 1966 roku na miejsce Andrzeja Soleckiego, który w tym okresie decydował się podjąć studia.

Z Piotrem Nowakiem zagrali m.in. na festiwalu w Sopocie, występowali w holenderskich klubach i programach telewizyjnych; razem z The Hollies, The Who, Jethro Tull, oraz jako support przed Led Zeppelin. Piotr Nowak odszedł od zespołu w 1969 roku, ożenił się i wyjechał do Gorlic.

Grupa Breakout oficjalnie zakończyła działalność w 1982 roku, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. W ciągu następnych lat była kilkakrotnie reaktywowana, głównie z okazji festiwali, bądź pojedynczych koncertów. Tadeusz Nalepa i Piotr Nowak byli przyjaciółmi, kontaktowali się ze sobą, wielokrotnie wspólnie występowali na scenie.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama