Plac Ofiar Getta w nowym wydaniu. Będzie rewitalizacja, ale nie pomnika

1
Reklama

Na ok. 4 mln zł ratusz szacuje rewitalizację Placu Ofiar Getta i podwórka za budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeszowie. W parku będą rosły dodatkowe drzewa i krzewy. Na podwórku powstanie nowe boisko i plac zabaw.

 

Miasto planuje przywrócić do świetności Plac Ofiar Getta i wspomniane podwórko. Plany zakładają budowę nowego boiska sportowego, placu zabaw dla dzieci i całej infrastruktury wraz z małą architekturą typu ławki, kosze na śmieci itd.

– W tej chwili jest tam zdewastowany teren. To wymaga natychmiastowego remontu – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Chcemy, aby Plac Ofiar Getta trochę się zmienił. Będą tam nowe alejki i zostanie posadzona nowa zieleń – krzewy i drzewa. Zainstalujemy nowe oświetlenie parku i ławki, kosze na śmieci – dodaje Chłodnicki.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej autorstwa Bazylego Wojtowicza, który na Placu Ofiar Getta stanął w 1950 r., będzie nieruszony. Nie brakuje głosów, że pomnik powinien całkowicie zniknąć z rzeszowskiego krajobrazu.

W przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięty przetarg na opracowanie koncepcji rewitalizacji Placu Ofiar Getta oraz wspomnianego podwórka. Dokument ma powstać do 19 lutego. Potem dopiero będzie opracowany projekt budowlany i w następnym roku miasto weźmie się za fizyczne prace nad ożywianiem skwerku.

– Gotowa koncepcja ma być podstawą do tego, aby złożyć wniosek o dofinansowanie do funduszy unijnych, a dokładnie do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Taki wniosek będziemy chcieli złożyć do końca lutego – mówi Maciej Chłodnicki.

Koszt inwestycji, czyli rewitalizacja parku i podwórka, szacowany jest na około 4 mln zł.

(sl)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.