Zdjęcie: Tomasz Ciurko / Rzeszów News
Reklama

O przyspieszenie rozbudowy parkingu na Podpromiu apeluje rzeszowska Platforma Obywatelska. Radni chcą także rozbudowy parkingu w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2. 

W Rzeszowie obecnie jest zarejestrowanych ponad 125 tys. samochodów osobowych. Drugie tyle aut codziennie wjeżdża do miasta z okolicznych gmin. W ścisłym centrum miasta coraz trudniej zaparkować. Rzeszowska Platforma Obywatelska od lat apeluje o rozbudowę parkingów w rejonie centrum miasta.

Ponad rok temu miasto wybrało krakowską firmę ARP Manecki na projektanta parkingu wielopoziomowego przy hali Podpromie. Miasto zapłaci za projekt ponad 750 tys. zł. Jak wtedy informowaliśmy, parking po rozbudowie ma zyskać ponad 1000 dodatkowych miejsc parkingowych. Obecnie jest w stanie pomieścić ok. 350 pojazdów. 

Zaprojektowany ma zostać także nowy wjazd na parking od strony mostu Zamkowego, po stronie Śródmieścia. Zgodnie z założeniami, ARP Manecki na przygotowanie projektu rozbudowy parkingu Podpromia ma 480 dni. Zdaniem miejskich radnych Platformy Obywatelskiej, prace trzeba jednak przyspieszyć.

– Zależy nam, aby jak najszybciej zlecić budowę dodatkowych miejsc. Dlatego trzeba przyspieszyć ostatnie uzgodnienia i wpisać inwestycję do budżetu miasta, aby można było ogłosić przetarg na budowę – mówią radni klubu PO w Radzie Miasta Rzeszowa, którzy w radzie miasta tworzą koalicję z proprezydenckim klubem Rozwój Rzeszowa.  

PO uważa, że po rozbudowie parkingu ruch w centrum miasta rozładuje się i ograniczy się problem parkowania na osiedlu gen. Grota Roweckiego. W tej chwili miejsca w rejonie bloków są regularnie zajmowane przez kierowców przyjeżdżających z zewnątrz. Powiększony parking Podpromia przyda się też na czas wydarzeń w hali. 

Platforma Obywatelska chce także rozbudowy parkingu w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2. Placówka przy ul. Lwowskiej, która podlega marszałkowi podkarpackiemu, leczy tysiące mieszkańców województwa. Wokół szpitala samochody parkowane są na jezdniach, chodnikach i terenach zielonych.

Lokalni działacze PO będą apelować do marszałka, by rozbudowę parkingu przy KSW nr 2 zapisano w budżecie województwa. Uważają, że duży parking przy szpitalu mógłby służyć zarówno pacjentom, jak i innym kierowcom, którzy w tym rejonie mogliby zostawić samochód i dalej pojechać do miasta autobusem.

– Z tego powodu warto rozważyć współudział miasta w tej inwestycji – uważa Marcin Deręgowski, lider klubu PO w Radzie Miasta. Pod koniec ub. r. miasto zrezygnowało z budowy wielopoziomowego parkingu przy ulicy Pułaskiego w rejonie basenów ROSiR-u. W zamian miasto planuje parking pomiędzy urzędem marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama