Zdjęcie: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa. Tak miał wyglądać parking przy ulicy Pułaskiego
Reklama

Na ulicy Podpromie i przy urzędzie marszałkowskim powstaną parkingi wielopoziomowe. Miasto rezygnuje z parkingu na ulicy Pułaskiego. 

– Ten projekt nie zostanie kontynuowany, nie chcemy się na nim koncentrować. Był poza tym na wczesnym etapie, nie wyszedł poza pewne prace koncepcyjne – słyszymy w ratuszu o wielopoziomowym parkingu, który poprzednie władze Rzeszowa zamierzały wybudować na ulicy Pułaskiego.

Taką decyzję urzędnicy uzasadniają chęcią wyprowadzenia ruchu samochodowego z centrum miasta. – Ulica Pułaskiego znajduje się w ścisłym centrum, dodatkowo jest dość wąska. Nie chcielibyśmy, by parking w tamtym rejonie przyłożył się do powstawania zatorów – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

O parking przy ulicy Pułaskiego dwa lata temu upominali się radni Platformy Obywatelskiej. W okolicach wyremontowanych w 2018 roku basenów ROSiR-u tworzą się potworne korki. W sezonie letnim kierowcy parkują na chodnikach, na pobliskim osiedlu, zdarza się, że wjeżdżają także na trawnik w pobliskim parku. 

Miasto zleciło koncepcję parkingu wielopoziomowego, miał on mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną, 14 m wysokości, 700 m kw. i 236 miejsc postojowych. Znany był nawet wstępny koszt inwestycji – ok. 25 mln zł. Koncepcja, jak się okazuje, trafiła do kosza, parkingu przy Pułaskiego nie będzie. Nadal przy basenach ROSiR będzie tylko 70 miejsc.

Parking za urzędem

W zamian miasto planuje wielopoziomowy parking na działkach pomiędzy urzędem marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1. W projekcie budżetu Rzeszowa na 2022 rok zarezerwowano na tę inwestycję pieniądze, o czym informowaliśmy – TUTAJ

– Parking ten będzie wielopoziomowy, najpewniej z możliwością parkowania pod ziemią i na zewnątrz. Na razie opracowujemy koncepcję, ona nam ostatecznie powie, jak parking będzie wyglądać – przekazuje Gernand. – Uznaliśmy, że działki za urzędem to dla parkingu dobre miejsce, nieco na uboczu, z możliwością łatwego włączenia się do ruchu – dodaje.

Parking przy urzędzie marszałkowskim prawdopodobnie będzie płatny. – Takich ustaleń jeszcze nie ma, ale działki znajdują się w strefie płatnego parkowania, więc taka możliwość istnieje – twierdzi Artur Gernand.

Projekt do poprawki 

Drugi parking wielopoziomowy powstanie na ulicy Podpromie. O tym, że miasto wybrało jego projektanta, donosiliśmy w marcu – TUTAJ

Ostatnio jednak prace nad projektem zwolniły. – W tej chwili uzupełniamy dokumenty, tak aby móc otrzymać decyzję środowiskową – tłumaczy Gernand. 

Na Podpromiu na miejscu obecnego parkingu, który mieści 350 miejsc postojowych, ma powstać wielokondygnacyjny parking z ponad 1000 miejsc do parkowania. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama