Czy to u proboszcza katedry polowej ks. płk. Roberta Mokrzyckiego  agenci CBA znaleźli sztabkę złota? Duchowny został zawieszony przez swoich przełożonych przez biskupa polowego.

Oświadczenie o zawieszeniu ks. Mokrzyckiego pojawiło się w środę na stronie Ordynariatu Polowego.

„11 lipca br. funkcjonariusze instytucji dokonujący czynności procesowych przeszukali pomieszczenia zajmowane przez ks. płk. Roberta Mokrzyckiego, proboszcza katedry polowej. O celu i wyniku przeszukania nie została poinformowana Kuria Polowa. Biskup Polowy niezwłocznie zawiesił ks. płk. Roberta Mokrzyckiego w pełnieniu wszelkich funkcji i urzędów do czasu złożenia przez niego stosownych wyjaśnień” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez ks. płk. Zbigniewa Kępę,
rzecznika prasowego Ordynariatu Polowego.

CBA u proboszcza

Proboszcza katedry polowej ks. płk. Roberta Mokrzyckiego zawiesił bp polowy Józef Guzdek. W środę, jako pierwszy, poinformował o tym portal TVN24.pl. Dziennikarze Robert Zieliński i Maciej Duda twierdzą, że przeszukanie pomieszczenia proboszcza katedry polowej ma związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie, dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

„Przeszukanie w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego – czyli biskupstwie – zarządzili prokuratorzy” – twierdzą dziennikarze TVN24.pl.

Jeśli wierzyć tym doniesieniom, to przeszukanie pomieszczeń proboszcza katedry polowej odbyło się dzień po tym, gdy funkcjonariusze CBA przeszukali na terenie Polski 15 różnych miejsc. Weszli m.in. do sejmowego pokoju hotelowego Jana Burego, szefa klubu PSL i przewodniczącego partii na Podkarpaciu, gabinetu szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Anny Habało, emerytowanego prokuratora z Rzeszowa Zbigniewa Niezgody oraz Janusza Wilka, byłego dyrektora rzeszowskiej delegatury UOP.

Złoto od prezesów?

Kilka dni wcześniej CBA przeszukało dom i gabinet wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza, przewodniczącego PO na Podkarpaciu. TVN24 twierdzili, że agenci zjawili się także u komendanta Straży Pożarnej w Leżajsku i w dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Według Gazety Wyborczej agenci CBA podczas akcji szukali sztabki złota. Może być ona dowodem na korumpowanie polityków przez dwóch prezesów firmy paliwowej Maante z Leżajska, którym postawiono zarzuty powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych.

Prokuratura potwierdziła, że w trakcie przeszukań znaleziono wyroby ze złota, ale nie ujawniła, u kogo. Według portalu naTemat.pl sztabkę złota znaleziono u duchownego. Nie wiadomo jednak, czy to chodzi o ks. płk. Roberta Mokrzyckiego.

Radio RMF FM podało, że agenci CBA po przeszukaniu mieszkania księdza nie zostawili w katedrze żadnego pokwitowania zajętych rzeczy, co może oznaczać, że niczego nie znaleźli. Przeszukania dokonano podczas nieobecności duchownego. Ks. płk. Mokrzycki w tym czasie był na urlopie.

Bury zna duchownego?

TVN24 twierdzi, że proboszcz katedry polowej zna się z Janem Burym.

Ks. płk Mokrzycki pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie w powiecie kolbuszowskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1993 r. Jako wikariusz pracował w parafiach: Świętego Stanisława Męczennika w Boguchwale, Świętego Michała Archanioła w Cieklinie, w kościele garnizonowym Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie i katedrze polowej Wojska Polskiego Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie. W 1997 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski podporucznika Wojska Polskiego.

W 2004 roku ks. płk Robert Mokrzycki został kapelanem Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 2006 roku jest równocześnie kapelanem Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama