Reklama

Rzeszowski Szpital Specjalistyczny Pro-Familia, jako jedyna placówka medyczna na Podkarpaciu, rozpoczęła wykonywanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. To szansa dla wielu kobiet, które do tej pory musiały szukać pomocy poza regionem.

Rak piersi to, niestety, wciąż najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet. Z najnowszych statystyk wynika, że w Polsce każdego roku odnotowuje się około 16 tysięcy nowych zachorowań. Chociaż poprawia się stan wiedzy o profilaktyce i wiele kobiet bada regularnie piersi, wiele zachorowań kończy się mastektomią, czyli zabiegiem polegającym na usunięciu piersi.

– Zabiegi rekonstrukcji piersi to jedne z najczęściej przeprowadzanych procedur operacyjnych w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Jak wykazują badania, zabieg nie tylko wpływa na odbiór własnego ciała przez pacjentkę, ale także znaczącą oddziałuje na poczucie pewności siebie, atrakcyjność oraz poprawia jakość życia – podkreśla lek. med. Marek Paul, chirurg plastyczny ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia, ordynator oddziału chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka, asystent na Oddziale Chirurgii Plastycznej w szpitalu Uniwersytetu Harward w Bostonie.

Dwa w jednym

Zabieg rekonstrukcji można wykonać łącząc procedurę mastektomii i rekonstrukcji podczas jednej operacji lub nawet wiele lat po zabiegu usunięcia piersi. Istnieje kilka metod rekonstrukcji piersi. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu materiały syntetyczne: ekspandery wszczepiane czasowo podskórnie i stopniowo powiększane w celu rozciągnięcia tkanek, które potem wymienia się na implanty piersi.

– Wykonujemy również rekonstrukcje piersi z zastosowaniem tkanek własnych. W celu korekty blizn i poprawy jakości tkanek piersi, przeszczepiamy również własną tkankę tłuszczową pacjentki, która pobierana jest z okolic brzucha, ud, bioder lub miejsc gdzie jest jej nadmiar – dodaje doktor Paul.

Rekonstrukcji piersi poddaje się w Polsce tylko 3-4 proc. kobiet. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych ilość kobiet, które decydują się na ten zabieg, waha się między 25. a 45 proc.

Zabiegi rekonstrukcji piersi w Pro-Familli wykonywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby umówić się na bezpłatną konsultacje z chirurgiem plastycznym – dr Markiem Paul, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu – 886 606 880.

Ważna profilaktyka

Wczesne wykrycie choroby, jak wykazują statystyki, daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Już po skończeniu 18. roku życia kobiety powinny regularnie wykonywać samodzielne badanie piersi.

Warto także przynajmniej raz w roku poprosić swojego lekarza ginekologa o wykonanie badania. Lekarz jeżeli zauważy podejrzane zmiany, zleci wykonanie USG piersi albo w przypadku starszych kobiet – mammografię.

Profilaktyka jest bardzo ważna. Jeżeli nowotwór zostanie wykryty w jego wczesnym stadium, kobieta zyskuje ogromne szanse na całkowite wyleczenie i uratowanie piersi.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama