Zdjęcie: Materiały PGNiG

W podrzeszowskich Budach Głogowskich odkryto nowe złoże gazu. PGNiG szacuje, że rocznie można wydobywać ok. 20 mln sześciennych „błękitnego paliwa”.

W Budach Głogowskich znajduje się odwiert Królewska Góra-1K. Ma on głębokość 1350 metrów. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo twierdzi, że wydobyty gaz cechuje się dużą zawartością metanu. Do eksploatacji odwiert ma być włączony pod koniec 2019 roku.

– Pozytywny wynik kolejnego odwiertu na Podkarpaciu potwierdza potencjał tego rejonu – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Nowoodkryte złoże znajduje się na koncesji Ropczyce-Bratkowice-Strzyżów, której PGNiG jest jedynym udziałowcem. Testy w otworze wykazały, że wydobycie ze złoża wyniesie ok. 20 mln m sześc. gazu rocznie. Do poszukiwań „błękitnego paliwa” wykorzystano trzy zdjęcia sejsmiczne 3D. Przy ich pomocy sprawdzono ponad 2 tys. km sześc. gruntów.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Badania 3D są wykorzystywane przez PGNiG na coraz większą skalę. To dzięki nim spółka odkryła nowe horyzonty gazowe w złożu Przemyśl. Ze wstępnych szacunków wynika, że mogą one zawierać ok. 20 mld m sześc. gazu. Dla porównania – wykonane przed laty szacunki wskazywały, że zasobność złoża to 72 mld m sześc. gazu, z czego 65 mld już wydobyto.

PGNiG twierdzi, że gaz w odwiercie Królewska Góra-1K pozwoli przedłużyć eksploatację złoża o kilkadziesiąt lat. W tym roku spółka wykonała na Podkarpaciu już sześć otworów, z których uzyskało przemysłowe przypływy gazu. Odwiert Królewska Góra-1K jest jednym z nich. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama