Na Podkarpaciu rozpoczęły się zbiórki dla powodzian. Pomoc organizują Sanok, Jarosław i powiat jarosławski, Przemyśl, Stalowa Wola, Dębica, Głogów Małopolski, Caritas i Fundacja Folkowisko z Cieszanowa.
– Zbieramy wszystko, czego mogą potrzebować osoby poszkodowane przez powódź – poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.
W Sanoku zbiórka na rzecz powodzian rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 9.00, na stadionie Wiechy przy ul. Żwirki Wigury. Na liście potrzebnych rzeczy jest m.in. żywność długoterminowa, środki czystości, chemia, podstawowe artykuły sanitarne i medyczne, śpiwory, karimaty, koce, powerbanki czy naczynia jednorazowe. Szczegóły na: https://www.facebook.com/umsanok.
Nie możemy zostać bierni
– W obliczu dramatycznych wydarzeń, które dotknęły mieszkańców południowo-zachodniej Polski, nie możemy pozostawać bierni – zaapelował z kolei starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, zachęcając mieszkańców do pomocy.
Lista potrzebnych rzeczy jest na stronie: https://powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/9204-pomozmy-powodzianom.
Liczy się każda pomoc
Zbiórki prowadzone są w siedzibie starostwa przy ul. Jana Pawła II, w Centrum Integracji Społecznej w Pawłosiowie oraz ośmiu szkołach.
– Liczy się każda nawet najdrobniejsza pomoc – stwierdził burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz. Zapowiedział, że pierwszy transport pomocy wyjedzie w czwartek.
Zbiórka prowadzona jest m.in. w jarosławskim ratuszu. Co jest potrzebne oraz informacje, gdzie można dostarczyć pomoc, są na stronie: https://miastojaroslaw.pl/szczegoly-aktualnosci/jaroslaw-dla-powodzian-2H4zpXwfiL2pqjaRNd9i.
Przemyśl, Stalowa Wola, Cieszanów i Krasne
Przemyśl zbiera dary dla mieszkańców Kłodzka i Głuchołazów. Punkt zbiórki dla poszkodowanych w powodzi czynny jest od poniedziałku przy ul. Wilsona 3 (wjazd od ul. Okulickiego).
W Stalowej Woli zbiórka prowadzona jest w budynku Mostostalu przy al. Jana Pawła II. Podobnie jest w Dębicy. Magazyn Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Ratuszowej czynny jest w dni robocze do godz. 15.30, zbiórka dla powodzian będzie prowadzona do piątku 20 września.
Fundacja Folkowisko z Cieszanowa oprócz zbiórki rzeczy uruchomiła także zbiórkę pieniędzy na zakup niezbędnych materiałów dla powodzian. Informacje, w tym numer konta, są na stronie: www.fundacja.folkowisko.org/wesprzyj.
Do zbiórki włączyło się też OSP Krasne. Zbiórka jest organizowana w remizie w dniach 17-20 września, w godzinach od 16:00 do 20:00. Wszystkie przekazane dary trafią do PCK, a stamtąd do powodzian. Zbierana jest m.in. woda butelkowana, środki higieniczne, środki czystości, koce, śpiwory i karma dla zwierząt.
Kilkanaście punktów w Głogowie Młp.
Zbiórka ruszyła też w Głogowie Małopolskim. Organizuje ją burmistrz wraz z Gminną Spółdzielnią Samopomoc Chłopska oraz jednostkami OSP. Zbierane są zarówno artykuły spożywcze, jak i środki higieniczne, które pomogą osobom dotkniętym katastrofą w codziennym funkcjonowaniu.
Zbiórka organizowana jest w dniach 17-20 sierpnia, w kilku miejscach: w remizach OSP (godz. 19:00-20:00), w placówkach Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Głogowie Małopolskim (w godzinach otwarcia), Super Sam ul. Joselewicza 1, Sklep „Dwójka” – ul. Rynek 50, Delikatesy Premium na ul. Pięknej oraz w Lipiu, Delikatesy Centrum w Przewrotnem, w Rudnej Małej i w Budach Głogowskich, Sklep Dwójka – Rzeszów, ul. Myśliwska 2 oraz Sklep w Hucisku.
Zbiera Caritas oraz posłowie
Zbiórkę prowadzi też rzeszowski Caritas, który na miejsce klęski żywiołowej chce dostarczyć wodę mineralną, trwałą żywność (konserwy), artykuły higieniczne.
Można je dostarczać do centrali Caritas – Rzeszów, ul. Jana Styki 21 lub do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Caritas w Jaśle (ul. Za Bursą 1a). Wpłat można też dokonywać na konto Caritasu – 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 – tytułem „powódź”.
Zbiórki przeprowadzane są również w godzinach pracy biur poselskich: Biuro Poselskie Ewy Leniart: ul. Bernardyńska 10, Rzeszów, Biuro Poselskie Tadeusza Chrzana: ul. Jana Pawła II 17, Jarosław oraz Biuro Poselskie Rafała Webera: ul. Wolności 2a, Stalowa Wola.
(Red/PAP)