Podkarpacka europosłanka Elżbieta Łukacijewska została wybrana we wtorek na stanowisko wicekoordynatorki Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim.
Łukacijewska w Europarlamencie należy do centroprawicowej frakcji EPL, w kraju do Platformy Obywatelskiej. Jak podkreśla – to stanowisko jest docenieniem jej wieloletniej pracy i aktywności na rzecz kobiet, zarówno na terenie Podkarpacia, jak i w Parlamencie Europejskim, które zostało docenione w Brukseli.
– Zawsze cieszą mnie wszelkie wydarzenia, które mam okazję organizować i zawsze jest to dla mnie bardzo budujące i motywujące, kiedy uda zrobić coś wartościowego z kobietami i dla kobiet – mówi europosłanka.
Walczy ze stereotypami i dyskryminacją
Jak dodaje, nowa kadencja PE będzie okazją do jeszcze większego zaangażowania się w m.in. promowanie równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych oraz uwrażliwiania opinii publicznej w zakresie walki z występującymi stereotypami i dyskryminacją.
– To dla mnie wielki zaszczyt i jednocześnie zobowiązanie do dalszej walki o prawa kobiet, równość i przeciwdziałanie dyskryminacji. Dziękuję Wam za wsparcie – razem możemy więcej! – napisała w mediach społecznościowych tuz po nominacji.
Czym się będzie zajmować?
Koordynator i wicekoorydnator w komisji FEMM odgrywają kluczową rolę w organizowaniu polityki równości w UE. Zajmują się koordynowaniem prac i strategii, zapewniając efektywną współpracę posłów z różnych krajów oraz realizację celów dotyczących równości płci i praw kobiet, a także biorą udział w kluczowych dyskusjach i negocjacjach.
Komisja FEMM w Parlamencie Europejskim zajmuje się m.in.: promowaniem równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji politycznych i gospodarczych, walką o potrzebę kształtowania silnej i dobrowolnej polityki na rzecz równości płci, podejmowaniem działań na rzecz pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego oraz promocją dywersyfikacji karier, aby zachęcić kobiety do pełnego uczestnictwa w rynku pracy.
Zaczynała w Cisnej
Elżbieta Łukacijewska polityczną karierę zaczynała jako wójt gminy Cisna, następnie była posłanką na Sejm RP. Podczas ostatnich, czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego zdobyła 115 324 głosy, dzięki czemu po raz czwarty uzyskała mandat z Podkarpacia.
W Brukseli reprezentuje głos kobiet. Stara się, aby prawo uwzględniające potrzeby kobiet i eliminujące dyskryminację wobec nich, było uwzględniane we wszystkich propozycjach prawnych Komisji Europejskiej.
Na szczeblu regionalnym, jest inicjatorką i realizatorką wielu inicjatyw skierowanych do pań, w tym akcji prozdrowotnych, zachęcających do badań i profilaktyki nowotworowej. Podczas sześciu edycji konferencji „Kobieta Aktywna” na jej zaproszenie w Rzeszowie gościły trzy pierwsze damy RP i wiele znanych osobistości.
(Red)