Zdjęcie: Podkarpacka Rada Programowa Kobiet

Tak zaangażowały mieszkanki Rzeszowa do aktywizacji na różnych polach, że dziś cieszą się wraz z władzami Rzeszowa z nominacji do nagrody „Super Samorząd”. Mowa o Fundacji Prawnikon. Z jej inicjatywy powstała Podkarpacka Rada Programowa Kobiet. Wspiera ją ratusz.

„Masz Głos” to ogólnopolska akcja angażująca mieszkańców i władze do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Jej celem jest zwiększenie udziału mieszkańców w życiu publicznym oraz poczucia współodpowiedzialności za losy swojej gminy.

Nagroda „Super Samorząd” jest wyróżnieniem dla uczestników akcji „Masz Głos”, którzy najskuteczniej zachęcą do współpracy władze samorządowe i mieszkańców. Nagroda przyznawana jest od 2011 roku. W tym roku o nią walczyło prawie 350 uczestników. W gronie nominowanych znalazła się ich 15, w tym rzeszowska Fundacja Prawnikon oraz władze Rzeszowa, które będą walczyć o nagrodę „Super Samorząd”. Zwycięzców plebiscytu poznamy 25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nominacja do nagrody „Super Samorząd” dla Prawnikonu oraz władz Rzeszowa jest efektem rocznych starań rzeszowskich ekspertek i aktywistek w aktywizacji kobiet w naszym regionie. W listopadzie 2017 r. udało im się powołać Podkarpacką Radę Programową Kobiet oraz doradzającą prezydentowi Rzeszowa „Rzeszowską Federację Kobiet Aktywnych”.

– Akcja „Masz Głos” dodała nam wiary w moc sprawczą inicjatyw lokalnych. Była też siłą napędową dla naszych działań, systematycznie dawała nam wsparcie i odwagę do podjęcia „niemożliwego” na Podkarpaciu – mówi Patricia Mitro, prezes Fundacji Prawnikon.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Podkarpacka Rada Programowa Kobiet opiniuje projekty uchwał i strategii rozwoju, monitoruje działania władz i instytucji samorządowych, organizuje wsparcie prawne, psychologiczne i obywatelskie oraz szkolenia i otwarte wydarzenia.

Lokalne władze początkowo były obojętne wobec Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet. Potem zaczęły się angażować w jej działalność. Radni brali udział w debacie na temat sytuacji rodziców osób z niepełnosprawnościami, przedstawiciele ratusza uczestniczyli w spotkaniu „Alimenty to nie prezenty”. Co miesiąc Urząd Miasta Rzeszowa udostępnia też Radzie sale na dwugodzinne wydarzenia, np. pokaz filmu „Podziemne państwo kobiet”.

– Urzędnicy wysyłają zaproszenia na wydarzenia i licznie na nie przychodzą. Czują się współorganizatorami akcji, które prowadzimy – twierdzi Patricia Mitro. – Postulat Rady o utworzenie przy Urzędzie Miasta stałego ciała doradczego w sprawach kobiet, prezydent spełnił w niecałe dwa miesiące – dodaje.

Siedziba Rady mieści się w Fundacji „Prawnikon” przy ulicy Warszawskiej 5/7. Swoje pomysły na to, czym Rada powinna się zająć można wysyłać na kobieca.skrzynka@onet.pl.

Zdjęcie: Podkarpacka Rada Programowa Kobiet

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama