Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

„Nieprzemyślane” oraz „nieodpowiedzialne” – tak odwołanie prezesów sądów rejonowych w Rzeszowie, Ropczycach i Dębicy ocenia podkarpacki Komitet Obrony Demokracji, protestujący przeciwko decyzji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który zdymisjonował kierownictwo sądów.

Ziobro odwołał w poniedziałek 12 lutego prezesa i dwóch wiceprezesów Sądu Rejonowego w Rzeszowie – Bogumiłę Majcher-Gniewek oraz Jolantę Olszowy-Rozmus i Annę Ryczaj-Paśko – oraz Beatę Stój z funkcji prezesa SR w Dębicy i Ewę Pokrzywę ze stanowiska prezesa SR w Ropczycach. W Rzeszowie nowym prezesem sądu został Grzegorz Pliś. 

Informacje o zdymisjonowaniu prezesów we wtorek z Ministerstwa Sprawiedliwości dotarły do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, któremu podlegają trzy wspomniane sądy. W poniedziałek sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, ujawnił na Twitterze, że prezesi zostali odwołani… e-mailem.

Marzena Ossolińska-Plęs, rzecznik rzeszowskiego SO, powiedziała nam, że powodów dymisji ministerstwo nie podało. We wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało na swojej stronie internetowej, że odwołania prezesów to skutek niskiej jakości pracy sądów. 

Z danych ministerstwa wynika, że rzeszowski Sąd Rejonowy jest 46. w rankingu 53 sądów rejonowych pod względem średniego czasu trwania postępowań w sprawach gospodarczych cywilnych. – Zajmuje też dalekie miejsca w rankingach spraw cywilnych (268. miejsce) oraz średniego czasu trwania postępowań (258. miejsce) – podał resort sprawiedliwości.

„Z opanowaniem wpływu spraw cywilnych słabo radzi sobie także Sąd Rejonowy w Ropczycach, który zajął 298. miejsce, a w ogólnym rankingu sądów rejonowych jest on 267 – twierdzi ministerstwo. Danych o pracy sądu w Dębicy resort nie podał. 

We wtorek Kuba Karyś, lider podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji, przesłał nam oświadczenie KOD, w którym zarząd Komitetu „wyraża stanowczy sprzeciw” wobec odwołania prezesów sądów. 

„W szczególności nasze oburzenie i stanowczy sprzeciw budzi sposób i tryb odwołania – drogą mailową bez żadnego uzasadnienia podjętej decyzji. Informacja o odwołaniach na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ma charakter zdawkowy, niepełny i nie można jej uznać za wiarygodną” – uważa KOD. 

„Takie nieprzemyślane oraz nieodpowiedzialne działanie Ministra Sprawiedliwości stanowi zaprzeczenie złożonej przez Niego osobiście przysięgi: „Dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg” – przywołuje treść przysięgi KOD. 

KOD jednocześnie wyraził „solidarność oraz wsparcie dla niezależnego od polityków wymiaru sprawiedliwości oraz niezwisłych sędziów Rzeczypospolitej Polskiej”.

KOD powołuje się na artykuł 173. Konstytucji RP, który mówi, że sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz, a wszelkie zmiany powinny być dokonywane zgodnie z Konstytucją, a także należnym szacunkiem oraz powagą na jaki zasługują sądy oraz sędziowie wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama