Podkarpacki KOD ws. antyukraińskich napisów: „Nie nakręcajmy spirali nienawiści”

„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie rosnącą agresją wobec Ukraińców” – oświadczył podkarpacki Komitet Obrony Demokracji w sprawie antyukraińskiego incydentu, do którego doszło tydzień temu (30 września) w Rzeszowie.

 

Elżbieta Kurowska, rzecznik KOD-u na Podkarpaciu, przesłała nam oświadczenie dotyczące głośnej sprawy z ostatnich dni w Rzeszowie – antyukraińskich napisów, które pojawiły się na budynku Konsulatu Honorowego Ukrainy przy ul. Mochnackiego.

„Przeszłość pełna jest demonów”

„Komitet Obrony Demokracji Podkarpackie oświadcza, że z całą mocą potępia ten akt nienawiści wobec Ukrainy i jej obywateli. Zwracamy się do społeczności miasta Rzeszowa i całego Podkarpacia o nieuczestniczenie w nakręcaniu spirali nienawiści” – czytamy w oświadczeniu KOD-u.

W dalszej części KOD podkreśla, że „świadomość historyczna, mądrość życiowa i rozwój cywilizacyjny człowieka wymaga, aby nie pielęgnować w sobie resentymentów historycznych, lecz budować relacje z innymi ludźmi i całymi narodami w trosce o naszą teraźniejszość i przyszłość, o wspólne dobro i bezpieczeństwo współczesnych i kolejnych pokoleń”

KOD podkreśla również, że „przeszłość pełna jest demonów, które potrafią całymi latami czekać na przebudzenie”.

„Te demony nie znają granic i nie ma dla nich znaczenia, kto, od kogo, kiedy i dlaczego ucierpiał. Żyją w różnych nacjach, pod różnymi szerokościami geograficznymi i od zawsze. Żywią się językiem pogardy, nietolerancji, nienawiści, podtrzymywanego poczucia krzywdy i wyższości, a ich jedynym celem jest wywoływanie wojen i sianie zniszczenia” – oświadczył KOD.

Życzliwość, tolerancja, zrozumienie

Według Komitetu, „dodatkowo sprzyja temu historyczna ignorancja, która sprawia, że myli się fakty historyczne, a symboli używa w innym celu i innym znaczeniu”. „Akty pojednania nie dokonują się nigdy w takiej atmosferze i w takich okolicznościach” – uważa KOD.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jednocześnie wyraził „głębokie zaniepokojenie zarówno rosnącą agresją wobec Ukraińców, jak i próbą jej usprawiedliwiania argumentami, które nie służą pojednaniu i budowaniu dobrego sąsiedztwa, a jedynie ośmielają tych, którzy bezrefleksyjnie dają wyraz swojej życiowej frustracji, ignorancji i pragnieniu destrukcji”.

„Obywatelki i Obywatele Podkarpacia, nie bądźmy narzędziami w rękach tych, którzy cynicznie dążą do skłócenia nas z sąsiadami i jeszcze głębszego podzielenia naszego narodu. Tylko wzajemna życzliwość, tolerancja i zrozumienie są gwarancją dobrej przyszłości kolejnych pokoleń Ukraińców i Polaków” – zakończył KOD.

35-latek zatrzymany

Podejrzanym o sianie nienawiści wobec Ukraińców jest 35-letni mieszkaniec Rzeszowa, który w piątek został zatrzymany przez policjantów. Postawiono mu zarzut publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. To przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat więzienia.

Przypomnijmy: na ścianie budynku Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie w zeszłą sobotę czerwoną farbą wymalowano obraźliwe napisy: „Ukraina = OUN – UPA, Waffen SS Galitzien”.

Na tablicy informacyjnej, na której znajduje się godło Ukrainy, pojawił się wizerunek szubienicy i napis „Raus” (po niemiecku: „precz”). Poniżej była kolejna szubienica ze swastyką. Znalazł się też niewyraźny napis, przypominający rosyjskie słowo „niet” („nie”). Na innej ścianie wymalowano symbol „Polski Walczącej”.

Zatrzymany 35-latek został nagrany przez kamerę monitoringu zainstalowanego na budynku konsulatu. O incydencie, o którym Rzeszów News, napisał jako pierwszy we wtorek, było głośno w całej Polsce, a także w ukraińskich i rosyjskich mediach. Ukraińskie MSZ zwróciło się do polskiej dyplomacji z oficjalną notą o wyjaśnienie całej sprawy.

(mo, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama