Antyukraińskie napisy na Konsulacie Honorowym Ukrainy w Rzeszowie [FOTO]

36
Reklama

„Ukraina = OUN-UPA, Waffen SS Galizien” – takie napisy znalazły się na ścianie Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie. – Mamy do czynienia z wojną hybrydową – komentuje Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce. Sprawcy poszukuje policja.

 

Sobotnim popołudniem na ścianie Konsulatu Honorowego Ukrainy przy ul. Mochnackiego ktoś czerwoną farbą wymalował obraźliwe napisy: „Ukraina = OUN – UPA, Waffen SS Galitzien”. Na tablicy informacyjnej, na której znajduje się godło Ukrainy, pojawił się wizerunek szubienicy i napis „Raus” (po niemiecku: „precz”). Poniżej kolejna szubienica ze swastyką. Znalazł się też niewyraźny napis, przypominający rosyjskie słowo „niet” („nie”).

Na innej ścianie wymalowano symbol „Polski Walczącej”. Napisy pojawiły się w sobotę. – Moja siostra zauważyła około 30-letniego mężczyznę, który je malował. Krzyczała, żeby przestał to robić, ale nie reagował – mówi Danuta Dziadek, która mieszka po sąsiedzku.

Policja prowadzi śledztwo

Od 19 września br. honorowy konsulat jest okresowo nieczynny. Zaraz po incydencie o sprawie powiadomiona została pracownica konsulatu, która natychmiast zjawiła się na miejscu i wezwała policję.  

– 30 września przed godziną 18:00 otrzymaliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wykonaliśmy oględziny, przesłuchujemy świadków, zabezpieczono monitoring. W tej chwili prowadzimy czynności w sprawie przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do nienawiści m.in. na tle różnic narodowościowych. To przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Na razie prowadzimy postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. Jeszcze nikt nie został zatrzymany – mówi nam Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Sprawa jest znana w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Lublinie, który nadzoruje działalność rzeszowskiej placówki konsulatu. – Nie ma co komentować tego wydarzenia. Głupich ludzi nie brakuje po obu stronach granicy. Tę sprawę pozostawmy policji – mówi Rzeszów News Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie.

To nie był przypadek?

W ostatnich latach takie sytuacje, jak w Rzeszowie zdarzają się w naszym kraju coraz częściej. – Nasilenie zjawiska nastąpiło po zajęciu Krymu przez Rosję. Jest coraz więcej ataków, zarówno wobec ukraińskich imigrantów, jak i mniejszości narodowej mieszkającej w Polsce od pokoleń – twierdzi w rozmowie z nami Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Z jednej strony – zdaniem Tymy – niepokojące jest to, że liczba tych przestępstw motywowanych nienawiścią rośnie, a z drugiej strony martwi brak odpowiedniej reakcji państwa.

– O ile spotykamy się z solidarnością ze strony organizacji pozarządowych, to często tego typu przestępstwa są umarzane przez prokuraturę – ubolewa Piotr Tyma. Jego zdaniem to, co się wydarzyło nie jest przypadkiem.

– W ostatnich latach mamy do czynienia z działaniami prowokacyjno – dywersyjnymi, których celem jest skonfliktowanie Polaków i Ukraińców. To element wojny hybrydowej. Należy domniemywać, że sprawa rzeszowskiego konsulatu nie jest kwestią przypadku – stwierdza Tyma.

Sobotnie zdarzenie to nie pierwszy atak na Konsulat Honorowy Ukrainy w Rzeszowie. Wcześniej dwukrotnie ukradziono tablicę informacyjną. Po drugim incydencie na miejscu zainstalowano monitoring.

– Przed 2015 rokiem takie sytuacje się nie zdarzały. Kiedy zaczęła się wojna w Donbasie, studenci przynosili kwiaty i znicze, ludzie przychodzili pod konsulat i płakali, współczuli Ukraińcom. Nie wiem, dlaczego ostatnio tak się dzieje – nie może uwierzyć Danuta Dziadek.

– Nie pochwalam wandalizmu, takie zdarzenia niczemu nie służą. Jeżeli jednak Ukraina nie rozliczy się ze swoją paskudną przeszłością i nie zmieni swojej narracji historycznej, to obawiam się, że tego typu incydenty będą się potęgowały – powiedział pan Paweł z Rzeszowa, którego we wtorek spotkaliśmy w okolicy Konsulatu.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

36 KOMENTARZE

 1. Wandalizm. Jako Polka przepraszam Ukraine ze budynek konsulatu zostal zniszczony. Bardzo lubie Ukraincow i ciesze sie ze moge z nimi coraz czesciej pracowac i rozmawiac w Polsce. Oczywiscie w kazdym narodzie sa ludzie zli i dobrzy – po kazdej stronie. A do osob piszacyach ze Polska tez nie jest bez winy w stosunkach z sasiadem (fakty historyczne).

  • Nie jesteś polką tylko znasz polski język i to wykorzystujesz. Z kąd to wiem ? Piszesz o winie obu stron. Tak tylko tłumaczą się ukraińcy. A co do współpracy z nimi, miałem okazje pracowac chwilę a raczej koordynowac ich pracę w rodzinnej firmie budowlanej. Powiem szczerze, ze więcej nie zatrudnimy ich do pracy ponieważ są to ludzie leniwi i nie potrafią pracować na maszynach.

 2. To co wypisane jest na ścianie to prawda. Ukraińcy byli oddziałem hitlera podczas 2 wojny światowej. Jest to naród tak samo zbrodniczy jak i niemcy czy rosjanie. Choc według mnie, to ukraińcy są tu bardziej bezczelni i zawistni. Warto sobie poczytac o wołyniu !!! Tego nigdy nie wybaczymy i nie zapomnimy. Tak samo jak zabranke nam naszych ziem w tym Lwowa, całe województwo wołyńskie i stanisławowskie. Mam żone, która urodziła się po tamtej stronie granicy, jeździłem tam kilka razy i troche juz poznałem tą bezczelną ukraińską propagande i fałszowanie historii, a także zrzucanie całej winy na rosje. Chcemy prawdy i o prawde walczyć będziemy !!!

 3. Przecież napisano prawdę, geroje z oun-upa, ss galizien, roland, nachtigal, to wszystko byli mordercy i zbrodniarze ukraińscy. Jak tam śledztwo w sprawie niszczenia polskiego konsulatu w Łucku, podpalenia polskiej szkoły na ukr? Rząd się boi, to Naród dokona innego wyboru, odprawi dezerterów z ukr. Tyma do pierdla za nawoływanie do drugiego Wołynia, obrażanie narodu polskiego i za nawoływanie do nienawiści wobec Polaków.

  • Mam nadzieję, że Tyma ( ten od grożenia Polakom drugim Wołyniem ) rzeczywiście skończy w pierdlu, jak swego czasu jego idol Stepan B.

   Ukraińcy nawet na tym forum udają durnia i pisze, że czas wszystko uleczy … ale nie zamierzają wyrzec się kultu zbrodniarzy, a więc sami robia wszystko, by czas niczego nie zaleczył.

   Miejmy nadzieję, że pojadą sobie w cholerę do niemiec i że dopiero tam zajmą się swoim ulubionym sportem czyli rezaniem, tyle, że za przeciwników już nie będa mieli bezbronnych polskich kobiet i dzieci, a REZUNÓW islamskich

   chciałbym obejrzeć taki mecz odbywający się chocby w Berlinie: rezuny ukraińskie kontra rezuny islamskie

 4. Dopóki Polska jasno i wyraźnie nie postawi w relacjach z Ukrainą, że nie będzie żadnego wsparcia z naszej strony jeśli nie rozliczą się ze swej historii oraz odejdą od kultu lokalnych nazistów z Banderą na czele, to takie akcje będą się powtarzać. Niestety PiS „bardziej nienawidzi Rosji niż kocha Polskę”, więc głównie podkula ogon, a Kijów robi co chce. Pewnie też muszą wykonywać rozkazy płynące z Waszyngtonu. Rosja oczywiście też podsyca różne incydenty, ale to jednak nie Putin stawia banderowcom pomniki w UA, nadaje nazwy ulicom czy patronów uczelniom. Sami Ukraińcy muszą zrozumieć, że droga do UE nie tędy biegnie. Nas czołga się w świecie za różne rzekome winy (jak udział w holokauście), a zastanawiające jest, że nikt na Zachodzie (wiem są wyjątki) wyraźnie i jasno nie daje do zrozumienia Kijowowi, że nawiązywanie do hitlerowskich kolaborantów jest nie do przyjęcia jeśli UA chce starać się o jakiekolwiek wsparcie. Tymczasem zalew Ukraińców w Polsce, w tym w Rzeszowie jest coraz bardziej widoczny. Obyśmy nie hodowali sobie wroga na własnej piersi.

 5. A jakich to herojów czczą Ukraińcy? Waffen-SS, OUN-UPA, SS Galizien! kto groził Polakom drugim Wołyniem – czy czasem nie banderowiec Tyma? Więc o co żale?
  PS – przepraszam, to ruscy prowokatorzy od Putian przeciez!

 6. Багато дурнів по обидві сторони кордону. Подібні ситуації, нажаль, якийсь час ще будуть траплятися. Але час все змінює. З позитивом дивлюся на подальші українсько-польські стосунки. Вітання Ряшеву від Києва!

  • прикро, що дивлячись на коментарі видно, що поляки (здебільшого) не бачать нічого поганого в таких акціях. а що ще більше дивує – це факт що впирають українцям націоналізм, а самі пишуть націоналістичні гасла. таким чином ми ніколи не дійдем до добрих стосунків. історія була яка була (і одна і друга сторона має чорні сторінки), але підтримка таких акцій вандалізму ніяк не допоможе в діалозі.

    • А кого, шановний, Ви називаєте „різунами”?
     І чи не мають обидва народи більш нагальних питань сьогодення, ніж то вічне копирсання в старих шафах з образами?

   • jakie nacjonalistyczne hasła cymbale? SS galizien to wasze dziedzictwo! To Polacy organizują we Lwowie fackelzuge ze sztandarami tych zbrodniczych jednostek?

    • Свого часу, Річ Посполита ІІ, маючи величезну кількість своїх громадян НЕ ПОЛЬСЬКОГО походження догралася до фактичного громадянського протистояння на Волині, в Холмщині, на Підляшшю, на Східній Галичині настоюючи на тому, що всі мусять бути ПОЛЯКАМИ. Не слід нав”язувати якою мовою хто МУСИТЬ дописувати в ПУБЛІЧНОМУ сайті. В Ряшеві є немало мешканців, які чудово розуміють УКРАЇНСЬКУ. Р.S. Мій прапор ЖОВТО-БЛАКИТНИЙ.

     • Nawet ja rozumiem co zostało powyżej napisane (mniej więcej), a w życiu nie uczyłem się ukraińskiego (rosyjskiego przymusowo owszem – lata temu), jednak nie oznacza to, że wszyscy czytający to rozumieją. Polski portal – polska mowa. Translator na google jest za darmo. Nie wchodziłbym na ukraiński portal i pisał tam po polsku, bo wiedziałbym, że to może zostać uznane za niegrzeczne czy niekulturalne. No ale Wy Ukraińcy macie swoją wizję relacji polsko-ukraińskich. Szkoda, że „polski” rząd klęczy przed Ukrainą na kolanach.

   • Не можу не погодитись з Вашою думкою. Але давайте спробуємо! Може саме ЧАС не є такий категоричний, якими є люди. 🙂

  • My nie patrzymy pozytywnie na wasz stosunek do nas.
   Czas pokaże jak długo tu pozostaniecie.
   Będzie nas tylko więcej, na szczęście rośnie świadomość w społeczeństwie.

 7. Jak ktoś pamięta kto kazał podpalić budkę pod rosyjską ambasadą podczas Marszu Niepodległości to się domyśli skąd te napisy. Tyle w temacie.

 8. A co tam jest antyukrainskiego przecież to fakty historyczne, że OUN, UPA czy Wafen SS składały sie z Ukraińców. Jak już cos to można mowić o zwykłym wandalizmie. Co do Tymy to dziwi tylko dlaczego on jeszcze nie siedzi w więzieniu skoro otwarcie nawoływał do dyskryminacji na tle narodowosciowym z tym, że Polaków, propagował faszyzm co jest karalne oraz poświadczał przed sądem nieprawdę jak np w procesie ukraińskich studentów. Ktoś wczesniej czy pózniej pociągnie go do odpowiedzialności, miejmy tylk9 nadzieję, że szybko.

 9. Banderowcy chcieli, aby Polacy do dziesiątego pokolenia pamiętali okrucieństwo i mordy dokonane w Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Polacy pamiętają i pamiętać będą nie przez 10, a przez 100 pokoleń…

 10. Nie popieram tego to jest wandalizm. Ale jak ludzi kształceni dają nazwę swojej uczelni Bandery to jest coś nie tak. Ktoś to źle odczyta i stają się takie wandalizmy. Uważam że mały jest wkład rządu Ukraińskiego do porozumienia. Nawet to kiedyś wiedział Pan J.Kaczynski Prezydentowi Ukrainy.

  • Po pańsku to mozna z panem,a z rezunami niestety po ichniemu tylko – jak wyciagasz do nich rekę na zgodę, to oni tez wyciągają rękę tylko że po Przemyśl

 11. Jest to efekt prowokacyjnych marszy w koszulach z barwami upa , efekt zdjęć na Facebooku studentów z flagom upa, efekt pogardliwego zachowania celników na przejściach granicznych efekt zakazu wjazdu np. Prezydentowi Przemyśla efekt nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego panów i pań z ,,ciemnymi szybami” a tak naprawdę to powinni bronić granic swojego kraju a nie szwendać się po galeriach.

Comments are closed.