10,5 mln zł kosztowała rozbudowa Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Placówka będzie mogła przyjąć więcej dzieci na oddział stacjonarny.

Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci znajduje się przy ul. Lwowskiej. Było pierwszą w Polsce placówką, która zaczęła świadczyć stacjonarną opiekę nad dziećmi nieuleczalnie chorymi. Hospicjum powstało na przełomie 2010 i 2011 r. Personel placówki jeździ z pomocą do dzieci z całego województwa podkarpackiego. Obecnie hospicjum opiekuje się 56 dziećmi.

Placówka zapewnia również opiekę stacjonarną. W dotychczasowym budynku o powierzchni ok. 2 tys. m kw. było 20 łóżek dla dzieci. – Stacjonarne hospicjum szybko się zapełniło. Mamy pacjentów z całej Polski, m.in. z Krakowa, Warszawy i Poznania. Uznaliśmy, że stacjonarny oddział należy powiększyć – mówi Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Rozbudowa placówki trwała dwa lata. Nowa część hospicjum jest dwa razy większa od dotychczasowej. Ma ok. 4 tys. m kw. W rozbudowanej części znajduje się 11 sal, w których są 22 nowe łóżka dla dzieci.

– Są także dwie sale rehabilitacyjne z nowoczesnym sprzętem, sala do spotkana dla grupy wsparcia do stracie dziecka, ogólna świetlica do spotkań rodziców z dziećmi, dwa pokoje hotelowe dla dzieci. Z myślą o dzieciach, które nie mogą wychodzić na zewnątrz, zrobiliśmy również oranżerię z roślinnością, by dzieci miały widok na świat – mówi prezes Ciupiński.

Rozbudowane hospicjum we wtorek zostało uroczyście otwarte, poświęcenia dokonał biskup rzeszowski Jan Wątroba. Nowością w hospicjum jest także hospicjum perinatalne dla kobiet, które spodziewają się, że urodzą ciężko chore dziecko.

– Nawiązaliśmy współpracę z rzeszowskimi szpitalami, by ich personel kierował do nas matki, u których wykryto wady płodu. Kobiety w fazie okołoporodowej u nas uzyskają wsparcie lekarzy specjalistów, psychologów, dowiedzą się, że dziecko może być pod naszą opieką. Często są to dramatyczne momenty. Matka nie zostanie sama z problemem – twierdzi Rafał Ciupiński.

Rozbudowa hospicjum kosztowała 10,5 mln zł, z czego 7 mln zł pochodziły z Funduszy Norweskich, a reszta m.in. od darczyńców fundacji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama