Analiza rozwoju turystyki w Karpatach, innowacje medyczne i współpraca ponadregionalna oraz międzynarodowa były głównymi tematami związanymi z naszym regionem jakie zostały poruszone na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbyło się w dniach 3-5 września. Jak co roku zgromadziło czołowych liderów polityki, biznesu i nauki z całej Europy, stając się kluczową platformą dyskusji na temat najważniejszych wyzwań współczesnego świata.
O Karpackiej Marce Makroregionalnej
Województwo podkarpackie reprezentowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu, która poprowadziła m.in. debatę poświęconą „Karpackiej Marce Makroregionalnej”. Omawiano tam m.in. współpracę przedsiębiorców na europejskich obszarach górskich na podstawie dobrych praktyk z Makroregionu Alpejskiego.
Dyskusja skupiła się na analizie możliwości i wyzwań związanych z rozwojem turystyki w Karpatach, a także na roli współpracy w promocji tego wyjątkowego regionu.
– Makroregion Karpacki to nie tylko bogate dziedzictwo kulturowe i zasoby naturalne, ale również dynamiczny rozwój technologiczny oraz sprzyjające warunki dla przedsiębiorców. Współpraca między regionami jest kluczowa -mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jak dodaje, utworzenie Makroregionalnej Strategii dla Karpat miałoby nie tylko znaczenie finansowe, ale również przyczyniłoby się do stworzenia platformy wymiany doświadczeń i wiedzy w wielu dziedzinach.
O innowacjach w leczeniu
Oprócz moderowania debaty organizowanej w ramach Konferencji „Europa Karpat”, Jarosińska-Jedynak uczestniczyła również w panelu poświęconemu samorządom jako inwestorom zdrowia. Poruszono tam tematy związane z innowacjami medycznymi. Dyskusja podkreśliła znaczenie lokalnych programów zdrowotnych, które mogą stać się fundamentem dla wdrażania innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia, przyczyniając się do poprawy jakości życia mieszkańców.
– Nasze województwo konsekwentnie inwestuje w automatyzację i robotyzację usług medycznych, co stanowi kluczowy element rozwoju regionu. Wykorzystujemy fundusze europejskie, aby modernizować i unowocześniać aparaturę oraz urządzenia medyczne – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Fundament to współpraca ponadregionalna
Ponadto, podczas Forum odbyła się rozmowa na temat współpracy ponadregionalnej, jako podstawy polityki wschodniej Unii Europejskiej. Moderatorką tej dyskusji była Ołena Alchowicka-Mahda, członek zarządu Fundacji Efektywnej Współpracy z Ukrainy.
Prelegenci analizowali, w jaki sposób współpraca międzynarodowa może wzmacniać politykę wschodnią UE, przyczyniając się do stabilności i rozwoju regionu. Uczestnicy byli zgodni co do tego, że współpraca ponadregionalna stanowi fundament polityki wschodniej Unii, umożliwiając zacieśnianie relacji z krajami sąsiedzkimi, promowanie wartości demokratycznych, zwiększanie bezpieczeństwa i stabilności oraz skuteczne reagowanie na wspólne wyzwania.
(oprac. Red)