Zdjęcie: MPEC Rzeszów
Reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie podsumowało efekty swojej pracy w bieżącym roku. Jak sami twierdzą, był to bardzo pracowity czas, na co wskazują nowe przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Stawianie czoła różnym wyzwaniom

Różne uwarunkowania terenowe wymagają innych rozwiązań technologicznych. Nierzadko zdarzało się, że podjęte działania były bardzo złożone, bo każda inwestycja charakteryzowała się innym stopniem trudności jej wykonania, czy tempem prac.

Dla przykładu, prace ziemne, prowadzone w terenach mniej zurbanizowanych, przynosiły odmienne wyzwania, niż w wypadku skomplikowanych, żmudnych prac w ścisłym centrum Rzeszowa.

Rozwój sieci ciepłowniczej

Nowe przyłączenia realizowane były wielokierunkowo na terenie całego miasta. Sieć ciepłownicze objęła Strefę Ekonomiczną  „Dworzysko” na północy miasta, ulice Strażacką i Uroczą na południu, a także os. Wilkowyja na wschodzie i os. Przybyszówka na zachodzie. Prace przedsiębiorstwa nie ominęły także centrum Rzeszowa.

– Szczególnie cieszy nas dalszy rozwój sieci ciepłowniczej na terenie Strefy Ekonomicznej „Dworzysko” oraz w rejonie ul. Przemysłowej. W tych dwóch lokalizacjach naszymi nowymi odbiorcami są przede wszystkim firmy przemysłowe. O rozwoju rynku mieszkaniowego w Rzeszowie świadczą także nasze inwestycje w rejonach ulic: Uroczej, Granicznej, Bałtyckiej, Architektów i Gromskiego – informuje MPEC.

Dzięki całorocznej pracy nowoczesne i bezpieczne systemy ciepła ogrzeją prawie 1600 kolejnych mieszkań.

Do sieci ciepłowniczej przyłączone zostało także 36 budynków o różnym charakterze użyteczności. Zaopatrzono je w węzły cieplne do celów centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

Zdjęcie: MPEC Rzeszów

 

Nowoczesna technologia

Dzięki użyciu nowoczesnej technologii rur preizolowanych i wprowadzeniu techniki tzw. „wpalenia na gorąco” zmiany mogły być wprowadzane bez zatrzymywania ruchu sieciowego i zbędnych przerw w dostawie ciepła dla mieszkańców.

– O uniwersalności ciepła systemowego świadczy chociażby fakt, że MPEC-Rzeszów przyłączył w bieżącym roku do sieci ciepłowniczej nie tylko budynki mieszkalne, ale także budynki handlowo-usługowe, stację paliw, hale i magazyny, a nawet muzeum – chwali się spółka.

MPEC zwraca również uwagę na wygodę i bezpieczeństwo, wynikające z ich rozwiązań technicznych, odpowiednich zarówno dla nowo przyłączonych budynków parterowych, ale także dużych wieżowców mieszkalnych.

MPEC podkreśla wagę bezemisyjnego ogrzewania

Przedsiębiorstwo podłączało do sieci ciepłowniczej również budynki, które były dotychczas ogrzewane paliwem gazowym, dzięki czemu zyskiwały one status bezemisyjnych.

– To niezwykle ważne, że nasi mieszkańcy stawiają na niskoemisyjne, niezawodne i bezpieczne ciepło systemowe. Jesteśmy dumni także z tego, że znacząca część powstającego w Rzeszowie nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego od razu stawia na ogrzewanie z efektywnej energetycznie sieci ciepłowniczej – informuje spółka

MPEC wyraża również nadzieję, że działania władz i mieszkańców dot. ekologii skupią się m.in. na bezemisyjności, która jest już widoczna na rynku mieszkaniowym Rzeszowa.

 

Zdjęcie: MPEC Rzeszów

 

Ambitne plany na przyszłość

Ciągle rozwijająca się, rzeszowska sieć ciepłownicza ma być zachętą do rozwijania samego przedsiębiorstwa. W związku z tym w najbliższych latach ma powstać kolejna magistrala, która znajdzie się w zachodniej części miasta. Ma to zapewnić całemu Rzeszowowi dalszy dynamiczny rozwój z użyciem nowoczesnego, bezpiecznego, efektywnego energetycznie, systemu ciepłowniczego.

(MK)

Czytaj więcej:

Ciepło, nowocześnie, oszczędnie – nowe ogrzewanie ODK na Ofiar Katynia

Reklama