policja-narty
Zdjęcie: KPP w Lesku

Policjanci promowali bezpieczeństwo na stoku narciarskim w celu przeciwdziałania niebezpiecznym zdarzeniom do jakich może dojść podczas aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

„Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”

Dobre warunki sprawiają, że narciarze i snowboardziści korzystają z działających stoków. W w związku z trwającą kampanią „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lesku pełniący służbę na stoku narciarskim Bieszczad.Ski w Wańkowej, przypominali w weekend najważniejsze zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku.

Osoby korzystającego ze stoku przypominały sobie zasady „Śnieżnego Dekalogu” opracowane na podstawie zaleceń Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Policjanci przekazywali materiały informacyjne dla narciarzy. Uczestnikom aktywnego wypoczynku, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, wręczano kieszonkowe informatory, w których znajduje się m.in. Dekalog Narciarza oraz numery telefonów ratunkowych.

Śnieżny Dekalog

Śnieżny Dekalog FIS to zbiór 10 podstawowych zasad, który określa reguły bezpieczeństwa na stokach narciarskich i snowboardowych. Zasady są nie tylko obowiązkowe na większości stoków, ale również stanowią etyczne podejście do bezpiecznego korzystania z tras narciarskich.

1. Szanuj innych użytkowników stoku

Każdy narciarz i snowboardzista powinien zachowywać się w sposób, który nie zagraża innym osobom na stoku.

2. Kontroluj swoją prędkość i styl jazdy

Dostosuj prędkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, warunków terenowych, śniegowych i pogodowych, a także do natężenia ruchu na trasie.

3. Wybieraj tor jazdy odpowiedzialnie

Narciarz jadący z góry musi tak dobrać tor jazdy, aby nie zagrażać osobom znajdującym się przed nim.

4. Wyprzedzaj z zachowaniem bezpieczeństwa

Wyprzedzać można z każdej strony, ale zawsze w odległości, która daje wystarczająco dużo miejsca dla wyprzedzanego, aby mógł swobodnie manewrować.

5. Włączaj się do ruchu i ruszaj odpowiedzialnie

Przed rozpoczęciem jazdy po postoju lub włączając się do ruchu na trasie, upewnij się, że nie zagrażasz sobie ani innym użytkownikom.

6. Unikaj zatrzymywania się w niebezpiecznych miejscach

Unikaj zatrzymywania się na wąskich odcinkach trasy lub miejscach o ograniczonej widoczności. Jeśli upadniesz, postaraj się jak najszybciej opuścić takie miejsce.

7. Poruszaj się w bezpieczny sposób

Jeśli musisz poruszać się pieszo, rób to tylko brzegiem trasy.

8. Zwracaj uwagę na znaki i sygnały

Przestrzegaj oznaczeń na trasie oraz stosuj się do poleceń obsługi stoku.

9. Udzielaj pomocy w razie wypadku

Każdy użytkownik stoku ma obowiązek udzielić pomocy osobom, które uległy wypadkowi, a także wezwać odpowiednie służby.

10. Przekaż swoje dane w razie wypadku

Każdy, kto uczestniczy w wypadku (zarówno sprawca, jak i świadek), powinien podać swoje dane osobowe odpowiednim służbom.

Czytaj więcej: 

Ferie już za kilkanaście dni. Nie dla dzieci z woj. podkarpackiego

Reklama