Fot. Komenda Miejska Policji w Rzeszowie. Na zdjęciu kierujący skodą blokujący skrzyżowanie skorzystał z wolnego pasa po interwencji policjanta

102 wykroczenia kierowców ujawnili rzeszowscy policjanci w trakcie trwającej ponad miesiąc akcji „Przejezdne skrzyżowania”. 

Akcja rozpoczęła się 27 września i trwała potem w każdy piątek października. Policjanci drogówki na 9 najważniejszych skrzyżowaniach w Rzeszowie przyglądali się zachowaniom kierowców w godzinach szczytu – rano i po południu. Akcję „Przejezdne skrzyżowania” zainicjował Urząd Miasta w Rzeszowie

Funkcjonariusze zwracali uwagę na wykroczenia, które mają wpływ na płynność ruchu w mieście i powiększanie korków. – Najczęściej popełnianym wykroczeniem było wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości kontynuowania jazdy – poinformował w czwartek nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

W czasie całej akcji policjanci wychwycili 102 wykroczenia, z czego 68 to właśnie wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości kontynuowania jazdy. Kolejne to nie zastosowanie się do sygnalizacji świetlnej (12 wykroczeń) i niestosowanie się do znaków i wykonywanie manewrów z niewłaściwych pasów ruchu (11 wykroczeń).

Policjanci zaobserwowali też szereg błędów popełnianych przez kierowców, korygowali je kilkaset razy. Najczęstszymi błędami było niewykorzystywanie wolnych pasów ruchu, z których można kontynuować jazdę, zbyt duże odległości pomiędzy pojazdami, co w efekcie powodowało, że kierowcy nie mogli wjechać na skrzyżowanie w tym samym cyklu świateł.

– W wielu przypadkach można było uniknąć popełnienia wykroczenia, gdyby kierujący, który wjechał na skrzyżowanie i nie mógł go opuścić po zmianie świateł, skorzystał z sąsiedniego wolnego pasa ruchu – twierdzi nadkom. Adam Szeląg. 

Policja opublikowała filmy pokazujące najczęstsze błędy i wykroczenia kierowców.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama