Politechnika Rzeszowska ma nowy samolot szkoleniowy. To Piper PA-28 Arrow

Piper PA-28 Arrow będzie służył do szkolenia przyszłych pilotów. Może być też taksówką powietrzną. 

 

Piper PA-28 Arrow to trzeci tego typu egzemplarz we flocie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowie i drugi kupiony przy wsparciu finansowym samorządu podkarpackiego – 360 tys. zł. Piper kosztował ponad 1,3 mln zł. 

– Ten samolot to konkretny, namacalny przykład tego, jak ważna dla samorządu województwa jest kwestia wysokiego poziomu kształcenia –  podkreśla Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

PA-28 jest amerykańskim samolotem typu „complex”: czteromiejscowym, jednosilnikowym, z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem śmigła. Jest wyposażony w czterocylindrowy silnik tłokowy Lycoming IO-360 o mocy 200 KM.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Spełnia on wymogi do kształcenia do licencji pilota zawodowego. – Samolot nie może być użyty w przewozach pasażerskich, może być wykorzystany w przewozach biznesowych – jako rodzaj taksówki powietrznej – wyjaśnia Mieczysław Górak, dyrektor OKL w Jasionce.

– To inwestycja w Politechnikę Rzeszowską, ale także w ludzi, którzy będą mogli powiedzieć, że wychowała ich Politechnika Rzeszowska, a tym samym województwo – podkreśla prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz. 

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama