Zdjęcie: Facebook.com / Krystyna Skowrońska
Reklama

Co najmniej 1000 podpisów pod obywatelską uchwałą, która zatrzyma stworzenie przy ul. Towarowej w Rzeszowie magazynu odpadów niebezpiecznych, zamierzają zebrać podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej. 

O stworzeniu takiego miejsca jest głośno od czwartku, gdy ratusz ujawnił, że na działce należącej do PP PKS przy ul. Towarowej mają być utworzone miejsca postojowe, gdzie parkowałyby pojazdy przewożące materiały niebezpieczne. Ratusz nie chce się na to zgodzić, “niebezpieczny” parking w centrum miasta wyznaczył Urząd Marszałkowski.

Zgodę na taki parking wydali radni sejmiku podkarpackiego podczas sesji 25 marca br. Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, w czwartek zapewniał, że powodów do obaw nie ma, mówił, że na parkingu nie będą składowane materiały zagrażające życiu ludzi, ale miasta to nie uspokaja – parking ma być blisko budynków mieszkalnych. 

Obawy mają również politycy podkarpackiej PO: posłanka Krystyna Skowrońska (kandyduje w eurowyborach z listy Koalicji Europejskiej); Teresa Kubas-Hul, była radna sejmiku, oraz Wiesław Ziemiński, radny miasta Rzeszowa. Kubas-Hul jest zdumiona lokalizacją magazynowania odpadów. W uchwale sejmiku z 25 marca napisano, że przy ul. Towarowej powstanie miejsce, gdzie będą odholowywane pojazdy z podejrzanymi odpadami.

Politycy PO dziwią się, że urząd marszałkowski (rządzi w nim PiS), typując miejsce “niebezpiecznego” parkingu, kierował się tylko dobrym dojazdem do działki. – A gdzie w tym jest dobro mieszkańców? Na ten temat ani jednego słowa – mówiła Teresa Kubas-Hul. 

Aby nie dopuścić do powstania parkingu przy ul. Towarowej, politycy Platformy Obywatelskiej w piątek zapowiedzieli zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, która ma uchylić uchwałę sejmiku z 25 marca. – Uchwała sejmiku jest szkodliwa dla mieszkańców Rzeszowa i nie tylko. Stworzenie takiego parkingu wśród gęstej zabudowy może narażać mieszkańców na utratę zdrowia – mówiła poseł Krystyna Skowrońska. 

Zapowiada, że na ten temat będzie rozmawiała z przedstawicielami rad osiedli, rady miasta i mieszkańcami. Posłanka Skowrońska będzie ich ostrzegała przed magazynem z niebezpiecznymi materiałami, który do września br. ma powstać przy ul. Towarowej. 

Politycy PO chcą zebrać co najmniej 1000 podpisów pod projektem obywatelskiej uchwały. Gdy tak się stanie, wówczas sejmik będzie musiał sprawą się zająć. – Przewodniczący ma obowiązek wprowadzić do porządku obrad punkt z inicjatywą obywatelską. Chcemy, aby ten temat został poruszony już na najbliższej sesji sejmiku – zapowiada Teresa Kubas-Hul.

Temat parkingu przy ul. Towarowej ma zostać także poruszony na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa. – Zrobię wszystko, by ten temat był omówiony na posiedzeniach komisji i na sesji. Będę także przekonywał przewodniczącego Rady Osiedla Pobitno [Adam Napiórkowski, w 2018 roku kandydował do rady miasta listy z PiS – przyp. red.], aby ten temat także na naszym osiedlu poruszył – zapowiada radny Wiesław Ziemiński.

Podpisy pod projektem obywatelskiej uchwały politycy PO będą zbierać od najbliższego poniedziałku podczas spotkań z radami osiedli. Szanse na to, że uchwałę uda się przeforsować są jednak niewielkie. W 33-osobowym sejmiku PiS ma aż 25 radnych.  

Krystyna Skowrońska w piątek skomentowała też słowa marszałka Władysława Ortyla, który powiedział, że Rzeszów nie może chcieć tylko samych uniwersytetów, stadionów i dobrych dróg. – Apeluję do marszałka, by był dumny z Rzeszowa, z tego jak się miasto rozwija, bo to przynosi chlubę całemu województwu – powiedziała posłanka PO.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

18 KOMENTARZE

 1. A może posłowie z Podkarpacia sprawdza co się stało z stłuczką szklanna składowana na placu w zakładach POLAM w Miłocinie.Podobno jest pod droga na Wygodę oraz składowana była chyba na ul..Okulickiego w halach po byłych zakładach optycznych przy ul.Zwierzynieckiej.Ostatnio znaleziono na osiedlu koło szpitala miejskiego.

 2. Nie ma się czym pochwalić to się kręci SZTUCZNĄ aferę. Resdrob zatruwa życie mieszkańców, podobnie jak spalarnia śmieci. Gdzie są ci posłowie, dlaczego nie działają w tych sprawach?

 3. Pis nie może się pogodzić że ich kandydat Buczak przejebał koncertowo wybory to teraz w taki chory sposób mszą się na mieszkańcach. Któreś z kolei działanie na szkodę miasta nie można inaczej wyjaśnić.

 4. Znowu PIS robi na złość Ferencowi.

  Albo Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki blokuje budowe obwodnicy południowej i pozbawia Rzeszów 277 mln unijnej dotacji Kultys blokuje aquapark, To teraz kumulacja Ortyl nie dość że robi Czarnobyl w środku osiedla to jeszcze Centrum Nauki Kopernik zabrał miastu i buduje w polach na Jasionce a ostatnio zabrał rowerzystom ścieżkę rowerową na parking dla swojego służbowego auta! !!

  https://nowiny24.pl/gdzie-miejsce-dla-rowerow-parking-urzedu-marszalkowskiego-w-rzeszowie-pochlonal-czesc-sciezki-rowerowej/ar/14007749

 5. DOKŁADNIE, peowcy z Podkarpacia są po lobotomii skoro nie pamiętają:

  Afery taśmowej ciąg dalszy. – Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch** tam z tą Polską wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie? – miał powiedzieć minister skarbu Włodzimierz Karpiński do prezesa PKN Orlen Jacka Krawca na temat koncepcji rozwoju kraju, która dyskryminuje wschodnie regiony.

  To nie pierwszy przypadek, kiedy Elżbieta Bieńkowska unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego ma wpadkę medialną. Kiedy była wicepremierem w rządzie Donalda Tuska została nagrana podczas osławionych kolacji w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Wówczas powiedziała: „6 tysięcy to zarabia albo idiota, albo złodziej”

  Podczas majówki w Parlamencie Europejskim Elżbieta Bieńkowska reprezentowała Komisję Europejską na debacie w sprawie zaprzestania testowania kosmetyków na zwierzętach. Debata była bardzo burzliwa. – Dziękuję prawie wszystkim państwu za państwa zaangażowanie – puentowała swój występ Bieńkowska. Gdy już usiadła, sądząc, że nikt nie słyszy rzuciła: „Kur**, jak ja tego nienawidzę”.
  http://www.youtube.com/watch?v=kjyggtysbIo

 6. np. Via Carpatia, proniemieckie p.o. wyznaje zasadę “ch. tam z Polską wschodnią”, nie pamiętasz tego?

  Afery taśmowej ciąg dalszy. – Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch** tam z tą Polską wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie? – miał powiedzieć minister skarbu Włodzimierz Karpiński do prezesa PKN Orlen Jacka Krawca na temat koncepcji rozwoju kraju, która dyskryminuje wschodnie regiony.

 7. To wszystko kłamstwa wyborcze nagłaśniane przez tubę Ferenca… żal że ci “politycy opozycji” nie mają żadnych poważnych propozycji (poza “będziemy dalej kraść!”)

 8. W środku miasta skład niebezpiecznych materiałów??? Czy oni zwariowali? przeciez te leciwe ciężarówki (bo dobrych się nie zatrzymuje) rozpadną sie wśród bloków i domków mieszkalnych! Będzie tragedia!!!

 9. A co pis ,takiego dobrego zrobiło dla Rzeszowa, nic kompletnie nic oczywiście oprócz tego że zablokowali budowę obwodnicy,teraz chcę odpady wozić mi pod dom, niech wezmę sobie do domu lub przed dom, chyba że Pan przyjmie je u siebie.

 10. PO to partia, która zadba o nasze miasto, tak samo jak zadbała o Polskę, po ciamajdanach, donoszeniu do EU, itp. ostatecznie zostali skreśleni przez Polaków, tylko lewactwo i geje jeszcze popierają PO

 11. Zalogowane w system ,,Dinozaury,, z PO wyszły siać niepokój na Wiosnę.Niech ta koleżanka z Mielca byłej pani premier Ewy Kopacz spod Radomia,wdowy po prokuratorze nie drażni więcej mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia.

Comments are closed.