Zdjęcie: Facebook.com / Krystyna Skowrońska

Co najmniej 1000 podpisów pod obywatelską uchwałą, która zatrzyma stworzenie przy ul. Towarowej w Rzeszowie magazynu odpadów niebezpiecznych, zamierzają zebrać podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej. 

O stworzeniu takiego miejsca jest głośno od czwartku, gdy ratusz ujawnił, że na działce należącej do PP PKS przy ul. Towarowej mają być utworzone miejsca postojowe, gdzie parkowałyby pojazdy przewożące materiały niebezpieczne. Ratusz nie chce się na to zgodzić, „niebezpieczny” parking w centrum miasta wyznaczył Urząd Marszałkowski.

Zgodę na taki parking wydali radni sejmiku podkarpackiego podczas sesji 25 marca br. Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, w czwartek zapewniał, że powodów do obaw nie ma, mówił, że na parkingu nie będą składowane materiały zagrażające życiu ludzi, ale miasta to nie uspokaja – parking ma być blisko budynków mieszkalnych. 

Obawy mają również politycy podkarpackiej PO: posłanka Krystyna Skowrońska (kandyduje w eurowyborach z listy Koalicji Europejskiej); Teresa Kubas-Hul, była radna sejmiku, oraz Wiesław Ziemiński, radny miasta Rzeszowa. Kubas-Hul jest zdumiona lokalizacją magazynowania odpadów. W uchwale sejmiku z 25 marca napisano, że przy ul. Towarowej powstanie miejsce, gdzie będą odholowywane pojazdy z podejrzanymi odpadami.

Politycy PO dziwią się, że urząd marszałkowski (rządzi w nim PiS), typując miejsce „niebezpiecznego” parkingu, kierował się tylko dobrym dojazdem do działki. – A gdzie w tym jest dobro mieszkańców? Na ten temat ani jednego słowa – mówiła Teresa Kubas-Hul. 

Aby nie dopuścić do powstania parkingu przy ul. Towarowej, politycy Platformy Obywatelskiej w piątek zapowiedzieli zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, która ma uchylić uchwałę sejmiku z 25 marca. – Uchwała sejmiku jest szkodliwa dla mieszkańców Rzeszowa i nie tylko. Stworzenie takiego parkingu wśród gęstej zabudowy może narażać mieszkańców na utratę zdrowia – mówiła poseł Krystyna Skowrońska. 

Zapowiada, że na ten temat będzie rozmawiała z przedstawicielami rad osiedli, rady miasta i mieszkańcami. Posłanka Skowrońska będzie ich ostrzegała przed magazynem z niebezpiecznymi materiałami, który do września br. ma powstać przy ul. Towarowej. 

Politycy PO chcą zebrać co najmniej 1000 podpisów pod projektem obywatelskiej uchwały. Gdy tak się stanie, wówczas sejmik będzie musiał sprawą się zająć. – Przewodniczący ma obowiązek wprowadzić do porządku obrad punkt z inicjatywą obywatelską. Chcemy, aby ten temat został poruszony już na najbliższej sesji sejmiku – zapowiada Teresa Kubas-Hul.

Temat parkingu przy ul. Towarowej ma zostać także poruszony na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa. – Zrobię wszystko, by ten temat był omówiony na posiedzeniach komisji i na sesji. Będę także przekonywał przewodniczącego Rady Osiedla Pobitno [Adam Napiórkowski, w 2018 roku kandydował do rady miasta listy z PiS – przyp. red.], aby ten temat także na naszym osiedlu poruszył – zapowiada radny Wiesław Ziemiński.

Podpisy pod projektem obywatelskiej uchwały politycy PO będą zbierać od najbliższego poniedziałku podczas spotkań z radami osiedli. Szanse na to, że uchwałę uda się przeforsować są jednak niewielkie. W 33-osobowym sejmiku PiS ma aż 25 radnych.  

Krystyna Skowrońska w piątek skomentowała też słowa marszałka Władysława Ortyla, który powiedział, że Rzeszów nie może chcieć tylko samych uniwersytetów, stadionów i dobrych dróg. – Apeluję do marszałka, by był dumny z Rzeszowa, z tego jak się miasto rozwija, bo to przynosi chlubę całemu województwu – powiedziała posłanka PO.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama