Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Politycy komentują wyniki wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Do Fijołka napływają gratulacje. Jest też krytyka PiS-u. „Brak szacunku dla koalicjantów to utorowanie drogi do przejęcia władzy przez opozycję” – napisał na Twitterze Jarosław Gowin.

Ok. godz. 1:00 w nocy Miejska Komisja Wyborcza podała wyniki przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa. Zwyciężył w nich Konrad Fijołek, który uzyskał 56,51 proc. głosów. Daleko za nim uplasowała się Ewa Leniart z 23,62 proc., dalej byli Marcin Warchoł (10,72 proc.) i Grzegorz Braun (9,15 proc.). 

Wygrana Fijołka odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Zwycięstwa w pierwszej turze gratulowali mu politycy ze wszystkich zakątków Polski, m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, europoseł Robert Biedroń, posłanka Lewicy Joanna Senyszyn, lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Ten ostatni przyjechał w niedzielę wieczorem do Rzeszowa.

„Wspaniały Rzeszów”

„Konradzie, gratuluję! Rzeszowie! Gratuluję. Polsko, będzie dobrze! Mówiłem w piątek, że ziomkowie w Resovii nie zawiodą i wiedzą co robić” – napisał na Twitterze Paweł Kowal, pochodzący z Rzeszowa poseł KO, którego kandydaturę na prezydenta Rzeszowa rozważała w lutym zjednoczona opozycja. Kowal uczestniczył też w kampanii Fijołka. 

PiS słabo, radykalny PiS jeszcze słabiej, braaawo. Wspaniały Rzeszów” – twittował w nocy Krzysztof Brejza (KO). 

„Brawo! Kapitalny wynik po świetnej kampanii najlepszego kandydata w stawce. Dobry wybór dla Rzeszowa i ważny sygnał dla całej Polski!” – cieszył się Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

PiS nie potrafi przegrywać

„56,5 proc. w pierwszej turze. Pięknie, sprawnie, wspólnie. Da się. Gratulacje. W przeciwieństwie do pani z PiS-u ja nie współczuję, ale życzę wszystkiego dobrego w pracy dla Rzeszowa” – żartował na Twitterze europoseł Marek Belka, odnosząc się do zachowania Ewy Leniart, która po ogłoszeniu wyników exit poll powiedziała do sztabowców Konrada Fijołka „współczuję, ale życzę powodzenia”. 

„Chciała powiedzieć „gratuluję”, ale powiedziała „współczuję”. Jad, małość i pogarda. Jakie to PiS-owskie. Szkoła Terleckiego!” – komentował Michał Szczerba (KO).

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W porannej rozmowie z dziennikarzem RMF FM poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski przyznał, że Zjednoczona Prawica poległa w stolicy Podkarpacia. „To, można powiedzieć, jest trochę klęska prawicy, bo trzech kandydatów prawicy toczyło między sobą bój” – mówił Suski.

Przyczyn porażki w „bratobójczej walce” szukał też Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski, do której struktur należał jeszcze niedawno Marcin Warchoł. „Należy przeanalizować, czy Zjednoczona Prawica idzie w dobrą stronę” – sugerował na antenie TOK FM. 

Wynik Konrada Fijołka skomentował ostro minister w rządzie PiS – Jarosław Gowin. „Atak na klasę średnią, podwyższanie podatków, centralizm zamiast samorządności i brak szacunku dla koalicjantów to utorowanie drogi do przejęcia władzy przez opozycję” – napisał na Twitterze. 

Wynik przerósł oczekiwania

PiS osiągnął w niedzielę wynik gorszy niż w 2018 roku. Wtedy prezydent Tadeusz Ferenc także zwyciężył w pierwszej turze, zdobywając 63,8 proc. głosów, ale Wojciech Buczak (PiS) mógł liczyć na poparcie na poziomie 28,9 proc. Na Ewę Leniart zagłosowało wczoraj ponad 4 tys. osób mniej. I to przy podobnej frekwencji – wtedy wynosiła ona 55,62 proc., wczoraj – 54 proc. To klęska obozu Jarosława Kaczyńskiego. 

„Do końca prosiliśmy i walczyliśmy, aby te kilka brakujących głosów udało się zdobyć, ale tak dużej niespodzianki ze strony rzeszowian nie przewidziałem. I tak na fantastycznego wyniku, wsparcia” – tłumaczył w Polsat News Konrad Fijołek, prezydent elekt. 

Zaskoczenia nie kryli też politycy opozycyjni, którzy w kampanii głośno popierali Fijołka.  „Ten wynik przerósł moje oczekiwania” – powiedział rano w TV Republice Paweł Poncyliusz, poseł KO z Rzeszowa.

– Liczyłem, że Konrad Fijołek wygra, ale jesteśmy wszyscy zaskoczeni, że zrobił to tak szybko i w takim stylu – potwierdził w programie „Graffiti” poseł KO Cezary Tomczyk.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama