Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Art Sewi z Błażowej wykona pomnik Jana Pawła II, który najpóźniej w lipcu ma stanąć w rzeszowskim Parku Papieskim.

O budowę pomnika Jana Pawła II starało się od kilku lat stowarzyszenie „Lumen et spes”. To oni zapłacili za ostateczny projekt pomnika i miniaturowy odlew gipsowy. W sumie wydali na to 5 tys. zł. 

Miasto z kolei zadeklarowało, że wykona pełnowymiarowy odlew z brązu postaci Jana Pawła II oraz zajmie się jego ulokowaniem w Parku Papieskim. Na ten cel ratusz zaplanował 440 tys. zł. Do postępowania zgłosiło się pięć firm. Najniższą złożyła Art Sewi z Błażowej. Opiewa ona na 218,7 tys. zł. 

– Pomnik ma zostać wykonany w przeciągu sześciu tygodni od podpisania umowy z wykonawcą. To oznacza, że najpóźniej początkiem lipca pojawi się on już w Parku Papieskim – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

– Czy planujemy uroczyste odsłonięcie pomnika? Trudno to dziś określić. Wciąż mamy w Polsce epidemię koronawirusa. Jeśli rząd złagodzi swoje obostrzenia do momentu odsłonięcia pomnika, wówczas wydarzenie to będzie miało charakter uroczysty – dodaje.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Postać św. Jana Pawła II ma być odlana z brązu w skali 1:1 z modelu gipsowego o wysokości 2,8 metra. Miasto za wykonanie modelu zapłaciło 150 tys. zł. Papieża uwieczniono w pozycji siedzącej – ma „usiąść” na jasnoszarym tronie z granitu o wysokości 1,6 m – z jedną rękę uniesioną w geście błogosławieństwa, z drugą trzymającą Pismo Święte. 

Tron, wraz siedzącym na nim Janem Pawłem II ubranym w strój liturgiczny, zostanie umieszczony na granitowym podeście o wymiarach 60 cm wysokości i 5,8 m długości. Całość będzie przyozdobiona pnączem 100 róż z listkami wykonanymi ze stali w kolorze grafitowym. 

Pomnik stanie w centralnej części parku, w miejscu istniejącego obelisku Jana Pawła II, który zostanie zdemontowany.

(jg)

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama