Rzeszów i Iwano-Frankiwsk podpisały umowę, w ramach której oba miasta dostaną dofinansowanie z Unii Europejskiej na rewitalizację miejskich parków. W Rzeszowie z tych pieniędzy odnowiony zostanie park im. Władysława Szafera na osiedlu Słocina.

Podpisanie umowy na realizację polsko-ukraińskiego projektu „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i w Rzeszowie” odbyło się dziś w Rzeszowie.

– Zależy nam na współpracy z miastami ukraińskimi z wielu względów, których nie muszę tłumaczyć – szczególnie w przypadku Iwano-Frankiwska, które jest miastem partnerskim Rzeszowa – mówił na dzisiejszym spotkaniu Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Mimo tego, że Ukraina broni dziś wolności i demokracji w całej Europie i na całym świecie, to nasza, trwająca od wielu lat współpraca może trwać nadal i możemy przystępować też do takich ważnych projektów

Za parę lat granicy nie będzie

Jak dodawał Konrad Fijołek, warto integrować Ukrainę z Europą i Unią Europejską, która finansuje ten projekt.

– Dziś realizujemy program interregowy – transgraniczny. Jestem jednak przekonany, że za parę lat granicy już między nami nie będzie. Ukraina będzie w Unii Europejskiej i będziemy realizować wiele wspólnych projektów – podkreślał, dodając, że dużą rolę w tym będą odrywać pieniądze z Unii Europejskiej.

Ihor Popadiuk, dyrektor departamentu polityki inwestycyjnej, projektów i stosunków międzynarodowych miasta Iwano-Frankiwsk dziękował prezydentowi Rzeszowa i mieszkańcom miasta, za pomoc jaką Ukraina otrzymuje dziś i w całym okresie działań wojennych.

– Rzeszów stał się hubem, który bardzo dużo pomaga Ukrainie jak i miastu Iwano-Frankiwsk. Odczuwamy że Rzeszów jest dobrym partnerem i gwarantem dobrej współpracy – dodawał.

Zdjęcie: Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Jest wykonawca i dokumentacja

Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej mówiła, że projekt rewitalizacji jest już bardzo zaawansowany. – Wyłoniony jest wykonawca rewitalizacji, są dokumenty – od studium historycznego przez pozwolenie od konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę, które uzyskaliśmy w zeszłym tygodniu – wyliczała.

Zakończenie modernizacji zaplanowano na koniec czerwiec 2025 roku i jak na razie wszystkie terminy są dotrzymane.

Park będzie miał nowe alejki otaczające staw, powstaną mostki a sam staw będzie oczyszczony. Powstaną też nowe nasadzenia i oświetlenie.

W ramach projektu, w parku będą też prowadzone zajęcia edukacyjne z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, średnich oraz zabawy z udziałem animatora.

Całkowita wartość projektu to 1 168 843,06 euro, co w przybliżeniu daje ponad 5 mln zł na obu partnerów. Dofinansowanie dla strony polskiej wynosi 540 721,57 euro, a dla strony ukraińskiej 511 237,17 euro. To 90 proc dofinansowania do całości zadań.

(paba)

Reklama