Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej od lat aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach międzynarodowych. Jedną z form takiej współpracy, jest wspólna praca z funkcjonariuszami innych państw UE delegowanymi na Podkarpacie.

Międzynarodowa współpraca

W podkarpackich przejściach granicznych funkcjonują tzw. punkty ogniskowe, które stanowią międzynarodową platformę współpracy. Oddelegowani na miejsce funkcjonariusze reprezentują Frontex, czyli Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz służby graniczne innych państw członkowskich UE.

Zadaniem mundurowych jest wsparcie funkcjonariuszy BiOSG podczas kontroli granicznej oraz m.in. realizacja procedury wsparcia powrotów.

 

Zdjęcie: materiały prasowe

 

Duże grono ekspertów

Przedstawiciele europejskich formacji granicznych i policyjnych, którzy przybywają na Podkarpacie, by wspomagać Straż Graniczną, to głównie eksperci z zakresu wykrywania fałszerstw dokumentów oraz skradzionych pojazdów.

Bieszczadzki Oddział SG realizuje tę współpracę już od 20 lat. Jedynie od 2020 roku na Podkarpacie delegowano ponad 100 funkcjonariuszy z 20 europejskich krajów. W 2024 roku było to dziesięciu mundurowych m.in. z Rumunii, Łotwy, Grecji, Danii, Bułgarii, Niderlandów, Węgier i Słowacji.

 

Zdjęcie: materiały prasowe

(oprac. MK)

Czytaj więcej:

Przemycał torebkę ze skóry warana i pytona

Reklama