Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Wisłokostrada, PCL, hali przy IX LO, prace przy połączeniu ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego i na Strzelców, nowe ogrody kieszonkowe, place zabaw, tereny rekreacyjne – to część inwestycji w projekcie budżetu Rzeszowa na rok 2024.

Przyszłoroczny projekt budżetu Rzeszowa wynosi 2,077 mld zł. Na inwestycje zapisano ok. 320 mln zł, o 60 mln zł niż w 2023 r., w którym Rzeszów już miał „biedabudżet„. 

– Ale na tym na pewno nie poprzestaniemy. Budżet będzie jeszcze zmieniany, zwiększany – mówił we wtorek na sesji Rady Miasta Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

143 mln zł deficytu

Prezydent przewiduje, że pula funduszy na inwestycje może dobić do 500 mln zł. Dochody szacowane są na 1,934 mld zł, wydatki bieżące – ok. 1,759 mld zł, deficyt – 143 mln zł. 

Konrad Fijołek przewiduje, że Rzeszów zyska na zmianie władz w Polsce, po ośmioletnich rządach PiS, które ma przejąć Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica. 

– Zwycięska koalicja partii prodemokratycznych będzie podejmowała kroki legislacyjne, dzięki którym poprawi się sytuacja finansowa samorządów – mówi z przekonaniem Fijołek.

Rzeszów przetrwał 

We wtorek stwierdził, że zmiany, jakie wprowadzał PiS, pogorszyły kondycję samorządów. Fijołek mówił, że przez ostatni rok miasto prowadziło „bardzo rozsądną politykę finansową”.

– Odważną, wymagającą żelaznej dyscypliny, wielu trudnych decyzji a także cięć – wspominał kończący się rok 2023. Nazwał go najtrudniejszym w historii miasta od 2001 r.

– Przetrwaliśmy i co więcej, zrobiliśmy mały kroczek do przodu – podkreślał prezydent. 

Miasto liczy, że w przyszłym roku do Rzeszowa wreszcie popłynie rzeka pieniędzy z Krajowego Planu Obudowy i innych programów, z których sfinansuje kolejne inwestycje. 

Drogie te drogi 

Wśród największych drogowych w projekcie budżetu jest budowa Wisłokostrady, czyli połączenie al. Rejtana z ul. gen Maczka. W budżecie na 2024 rok zapisano 64 mln zł. 

W projekcie zapisano także pieniądze na kontynuację przygotowań kolejnych potężnych inwestycji, m.in. budowę drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą Dworzysko

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W przyszłym roku zakończą się m.in. budowa połączenia ul. Wołyńskiej z ul. Słoneczny Stok (ponad 14 mln zł), przebudowa ul. Grunwaldzkiej (11,6 mln zł).

Z nowych inwestycji miasto wymienia budowę połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. W projekcie budżetu na ten cel jest prawie 7,3 mln zł.

W 2024 r. ruszy budowa ul. Strzelców w Budziwoju (3 mln zł), II etap ul. Parkowej w Miłocinie (4 mln zł), budowa kładki na rzece Strug łączącej ul. Jachowicza z Koło – 3 mln zł.

Oświata też coś ma

Duże pieniądze wydane zostaną na inwestycje oświatowe. Jedną z nich jest rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej na Staromieściu (9,2 mln zł), drugą – nowa hala I LO (5 mln zł).

Nową inwestycją będą budowa hali przy IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Elizy Orzeszkowej (16,4 mln zł) oraz żłobka przy ul. Jachowicza na Drabiniance (5,2 mln zł).

Rekreacja i zieleń

W planie finansowym miasta znalazło się 9 mln zł na kolejne ogrody kieszonkowe i parki. 2 mln zł jest na nowoczesny plac zabaw na Staromieściu.

Podobna kwota wydana zostanie na stworzenie strefy wypoczynku na prawym brzegu Wisłoka. Rozpocznie się projektowanie aquaparku w północnej części miasta (5,4 mln zł). 

Bardzo ważnym przedsięwzięciem jest budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego za ok. 164 mln zł, z czego 31 mln zł wydane zostanie w 2024 roku. 

W projekcie budżetu są też osiedlowe projekty, m.in. boisko dla dzieci i młodzieży na Pułaskiego, modernizacja boiska w Białej, nowy budynek stadionu KS Grunwald Budziwój. 

O przyjęciu budżetu Rzeszowa na 2024 rok radni zdecydują 12 grudnia.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama