Uczelnia rozbuduje budynek AL, w którym jest laboratorium naukowo-badawcze kompatybilności elektromagnetycznej.
Laboratorium przy ul. W. Pola działa w Katedrze Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Dzięki rozbudowie budynku zwiększą się możliwości badawcze laboratorium w testowaniu systemów elektrycznych i elektronicznych w statkach powietrznych.
Rozbudowa budynku AL to część projektu „Polska Sieć Laboratoriów EMC” kilku uczelni i ośrodków technicznych w Polsce, m.in. Politechniki Rzeszowskiej. Oprócz niej, w projekt zaangażowane są dwie inne Politechniki: Wrocławska i Białostocka, a także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.
Projekt EMC-LabNet o wartości prawie 67 mln zł zostanie sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. PRz dołożyła od siebie 7,6 mln zł. Projekt ma być zrealizowany do końca 2021 roku. EMC-LabNet jest na tzw. polskiej mapie drogowej infrastruktury badawczej, którą firmuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Uczelnie i ośrodki techniczne za unijne pieniądze rozbudują i uzupełnią zaplecza techniczne swoich laboratoriów, aby docelowo stworzyć unikatową sieć wyspecjalizowanych laboratoriów, które będą świadczyć usługi z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej. Chodzi o to, by praca jakiegoś urządzenia lub systemu w danym środowisku elektromagnetycznym nie zakłócała pracy innych, działających w tym samym środowisku.
– Dzięki takim przedsięwzięciom dołączamy do grona elitarnych uczelni w Polsce w zakresie badań i inteligentnego rozwoju – cieszy się prof. Piotr Jankowski-Mihułowicz, kierownik Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych PRz.
Dzięki rozbudowie laboratorium, PRz będzie mogła w pełni mierzyć emisję zaburzeń elektromagnetycznych, które są generowane przez systemy awioniki oraz zbada systemy antenowe w statkach powietrznych. Z kolei laboratorium przepięciowych badań awioniki będzie mogło z większą precyzją badać konsekwencje potencjalnych uderzeń pioruna w kadłub samolotu.
Rozbudowa budynku AL na ul. W Pola jest na etapie procedury przetargowej. Prace mają się rozpocząć na przełomie lutego i marca br.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl