Zdjęcie: Materiały Resovii Rzeszów
Reklama

Urząd Miasta w Rzeszowie w końcu porozumiał się z Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim w sprawie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

– Treść porozumienia ostatecznie została zaakceptowana przez obie strony. Dokument jest w tej chwili jeszcze analizowany przez naszych prawników. Poprawki, jakie naniesiono do porozumienia, dotyczą tego, że wpisano do niego zapis, że Urząd Marszałkowski przekaże na inwestycję 25 proc. kosztów, ale nie więcej niż 8 mln zł. Teraz czekamy aż sejmik tę kwotę wpisze do swojego budżetu i ruszamy z inwestycją – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Nasz apel do marszałka, by w końcu zaakceptował porozumienie okazał się skuteczny – cieszy się Witold Walawender, radny proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa, który wspólnie z radnym PO Marcinem Deręgowskim na ostatniej sesji rady miasta zaapelował do władz Podkarpacia, by podpisały porozumienie.

Politycy PiS kilka dni temu twierdzili, że kłopot z podpisaniem porozumienia był skutkiem tego, że ustne ustalenia treści dokumentu nie znalazły potem odzwierciedlenia na papierze. Winą za przeciągające się rozmowy PiS obarczył ratusz. Urzędnicy oraz radni, którzy tworzą polityczne zaplecze prezydenta Tadeusza Ferenca, odpowiedzieli, że ruch należy do urzędu marszałkowskiego. 

Porozumienie zakłada, że budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego na terenach Resovii będzie finansowana przez ratusz, urząd marszałkowski i Ministerstwo Sportu. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztowała 32 mln zł. Połowę pieniędzy ma przeznaczyć resort sportu, a po 25 procent miasto Rzeszów i województwo podkarpackie. 

Porozumienie ratusza z urzędem marszałkowskim ma ogromne znaczenie, ponieważ od jego zawarcia ministerstwo uzależniało przekazanie 16-milionowej dotacji. 

Inwestycja zakłada przebudowę stadionu Resovii, budowę zaplecza socjalnego z 9 szatniami, zaplecza trenerskiego, gabinetów lekarskich i do badań antydopingowych, krytej sześciotorowej bieżni o długości 330 m oraz bursy dla 90 młodych sportowców.

Ratusz w optymistycznych planach zakładał, że Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki powstanie w 2019 roku, ale bardziej realny jest termin 2021 roku. Miasto będzie jego inwestorem i weźmie na swoje barki koszty utrzymywania obiektu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama