Zdjęcie: Youtube.com / Janusz Jaskółka

Rzeszowski poseł Stanisław Tyszka nie jest już w ruchu Kukiz’15. W poniedziałek opuścił ugrupowanie Pawła Kukiza.

„Po siedmiu latach odchodzę dziś z Kukiz’15. To dla mnie trudna, ale głęboko przemyślana i pozytywna decyzja” – napisał w poniedziałek po południu na Facebooku Stanisław Tyszka. Dodał, że ruch Kukiza, choć wprowadził „elementy nowej jakości do naszej debaty publicznej”, to jednak „nie spełnił pokładanych w nim nadziei wielu obywateli”.

Tyszka zarzucił Kukizowi, że wszedł we współpracę z PiS i jego liderem, Jarosławem Kaczyńskim, który – jak ocenia Tyszka – przez lata „rozmontowywał” ruch Kukiz, przeciągając kolejnych jego posłów „intratnymi propozycjami”. „Tym samym Paweł opowiedział się po stronie tej partii w wieloletniej wyniszczającej wojence polsko-polskiej” – uważa Tyszka. 

 

Niewiele osób już chyba pamięta, że Stanisław Tyszka jest z posłem z Rzeszowa, choć nie ma z nim w zasadzie nic wspólnego. Tyszka pochodzi z Warszawy, w 2019 roku znalazł się na wspólnej liście w wyborach parlamentarnych z działaczami PSL w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. To wtedy ludowcy i kukizowcy zbudowali Koalicję Polską. 

Tak się dogadali, że PSL zagwarantowało sobie połowę „jedynek” na listach spośród 42 okręgów wyborczych w całym kraju. Drugą połowę do podziału dostali kukizowcy, którzy  „jedynkę” wywalczyli m.in. w Rzeszowie, co doprowadziło kryzysu w regionalnych strukturach ruchu. Tyszka wygryzł wówczas z listy Macieja Masłowskiego. 

O parlamentarnej aktywności Tyszki na rzecz Rzeszowa nie ma co pisać, bo jej tak naprawdę nie ma, a ta dotycząca upominania się w 2020 roku o budowę obwodnicy południowej dla Rzeszowa, nie zmaże ogólnego obrazu, że Tyszka dla stolicy Podkarpacia okazał się kompletnie nieprzydatny. W wyborach uwierzyło mu ponad 17 tys. osób.

Ludowcy szybko się „przejechali” na ludziach Kukiza. Rok po wyborach Tyszka wyleciał z klubu Koalicji Polskiej, potem był posłem niezrzeszonym, w lutym 2021 roku dosiadł się do nowo utworzonego klubu Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia. W poniedziałek Tyszka uznał, że z Kukizem czas się pożegnać.

„Dla obywateli nie ma zatem żadnych zasadniczych korzyści ze wspierania rządu przez posłów z koła Kukiz’15” – napisał Tyszka na Facebooku. „Każdy ma swoją drogę. To jego sprawa” – skomentował odejście Tyszki Paweł Kukiz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

(ram)

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama