Fot. Andrzej Listwan, ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Miłośnicy architektury i historii Rzeszowa mają powód do radości. Wkrótce odbędzie się wyjątkowy spacer architektoniczny „Socmodernistyczny fenomen – spacer po osiedlu przy ul. Pułaskiego”, który pozwoli odkryć niezwykłe oblicze powojennego Rzeszowa.

Wydarzenie to, to niepowtarzalna okazja do poznania historii i znaczenia jednego z najciekawszych osiedli powojennego Rzeszowa. Uczestnicy dowiedzą się, jak najlepsze europejskie idee architektoniczne wpłynęły na centrum miasta i jego rozwój.

Podczas spaceru przyjrzymy się fenomenowi osiedla przy ul. Pułaskiego i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to powojenne osiedle z czasów PRL jest tak wyjątkowe na mapie Rzeszowa oraz czego możemy się nauczyć, przyglądając się architekturze z tamtych czasów.

Fot. Jerzy Jawczak, ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Spacer poprowadzi Paweł Kraus, historyk sztuki i krytyk architektury, znany z projektów popularyzatorskich i edukacyjnych dotyczących architektury XX i XXI wieku oraz wzornictwa. Jest on pomysłodawcą i kuratorem m.in. „Rzeszowskiego Szlaku Modernizmu” i „Wzoru Podkarpackiego”.

Uczestnicy spaceru poznają historię powstawania budynków oraz otaczających je terenów zielonych i rekreacyjnych. Zobaczą, jak europejskie tendencje urbanistyczne wpłynęły na lokalne rozwiązania. Szczególną uwagę poświęcimy obiektom sportowym ROSiR-u, które odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiej architektury XX wieku.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa około 2 godziny. Zbiórka uczestników odbędzie się przed sceną plenerową w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy ul. Kazimierza Pułaskiego 13a w Rzeszowie. Wstęp na spacer jest wolny.

Zaproszenie na „Socmodernistyczny fenomen – spacer po osiedlu przy ul. Pułaskiego, grafika organizatorów

Organizatorami wydarzenia są Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa oraz Strefa Działań Miejskich. Spacer odbywa się w ramach Rzeszowskiego Weekendu Fotografii, a fotografie wykorzystane podczas wydarzenia pochodzą z Archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Szczegółowe informacje oraz możliwość dołączenia do wydarzenia można znaleźć na stronie wydarzenia Facebooku.

(Red)

Reklama