Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Choć apetyt był na więcej, to jednak ratusz cieszy się i z tego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowało przyłączenie do Rzeszowa Matysówki i Miłocina. 

MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący poszerzenia granic, z którego wynika, że Rzeszów ma się powiększyć o Miłocin z gminy Głogów Małopolski (0,9 km kw.), który ma 700 mieszkańców i Matysówkę z (5,3 km kw.) liczącą 1750 ludzi. 

– Nasz apetyt był nieco większy, ale bardzo się cieszymy, że prawdopodobnie Rzeszów powiększy się o te dwa sołectwa – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

– To dobra decyzja dla naszego miasta. Pokazuje, że 15 lat poszerzania granic było udaną koncepcją, która stała się jedną z ważniejszych elementów przyczyniających się do rozwoju miasta – dodaje. 

Projekt rozporządzenia MSWiA obejmuje te sołectwa, które wcześniej pozytywnie zaopiniowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (PiS). O pozytywnej opinii zadecydowały względy historyczne – część Miłocina stała się częścią stolicy Podkarpacia już w 2010 roku, a w latach 2010-2011 była pozytywna opinia na temat przyłączenia Matysówki.

Ewa Leniart negatywnie zaopiniowała przyłączenie do Rzeszowa całej gminy Krasne oraz kilku innych sołectw z podrzeszowskich gmin: części Racławówki z gminy Boguchwała; Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Młp.; Zaczernia, Nowej Wsi, Jasionki, Tajęciny, części Trzebowniska z gminy Trzebownisko.

Rzeszów procedurę poszerzania granic rozpoczął 2006 roku. Od tego czasu jego powierzchnia z około 54 km kw. wzrosła do 120,4 km kw. Przybyło też mieszkańców – przeszło dziesięć lat temu było ich 159 tys. Dziś jest już ich prawie 191 tys.  Po przyłączeniu Matysówki i Miłocina Rzeszów zyska 2,5 tys. nowych mieszkańców i dodatkowe 6 km kw. powierzchni.

Jeszcze w tym miesiącu ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa podejmie rząd. Z praktyki wiadomo, że pokrywa się ona z rozporządzeniem przygotowanym przez MSWiA. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama