Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Była ambitna, marzyła o sławie i wielkiej karierze. Miała też mnóstwo wątpliwości i porażek. Monodram „Następna do raju” napisano dla młodej aktorki, ale tak naprawdę to historia uniwersalna. O nas i dla każdego z nas. Prapremiera w środę (5 stycznia) w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.  

Bohaterką monodramu „Następna do raju” jest młoda, nikomu nieznana aktorka, która nagle i przedwcześnie znalazła się przed obliczem św. Piotra. Całe swoje krótkie życie marzyła o sławie i oto staje przed sądem ostatecznym, żeby zagrać swoją ostatnią rolę. Robi to z dystansem i humorem, opowiadając i wyśpiewując historie wielkich ambicji i jeszcze większych niepowodzeń. 

„Następna do raju” to słodko-gorzki muzodram napisany dla zdolnej aktorki z talentem komediowym i wokalnym. I taką jest Justyna Król, od sześciu lat związana z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej. Tekst sztuki, która jest też artystycznym seansem życia po życiu, w sposób zabawny i ironiczny przedstawia blaski i cienie pracy w państwowym teatrze. 

W monologach i tekstach piosenek nie brakuje odniesień do aktualnych tematów z życia społecznego. Tak, aby widzowie, wychodząc po spektaklu, nie mieli pewności: czy w teatrze jest jak w życiu, czy też w życiu jest jak w teatrze?

Sztuka powstała na zamówienie „Siemaszki”. Autorem jest znany artysta kabaretowy, publicysta i konferansjer Tomasz Jachimek. – To próba opowiedzenia o wątpliwościach, rozlicznych próbach wspięcia się na szczyt i bolesnych upadkach, niezauważanych przez nikogo poza główną bohaterką – mówi Jachimek.

– Z uśmiechem, dużą dozą autoironii, kieszenią wypchaną wspomnieniami i anegdotami, odrobiną wzruszeń i przemyśleń stanie przed Państwem – i jeszcze przed jednym bardzo ważnym widzem – wrażliwa, niegłupia i ambitna dziewczyna, jaką każdego dnia spotykacie w autobusie czy w sklepie i najpewniej mijacie bez słowa.

– I ona naprawdę zasługuję na chwilę uwagi – kończy Jachimek.

Muzykę do spektaklu i pojawiających się w niej piosenek skomponował Tomasz Bajerski. Scenografią zajęła się Magdalena Gajewska. Przygotowaniem wokalnym Dominika Kindrat, a ruchem scenicznym Dariusz Brojek.

Pierwszy w karierze aktorki Justyny Król monodram wyreżyserował Sławomir Gaudyn. Spektakl będzie można obejrzeć na Małej Scenie Teatru. Prapremiera w środę, 5 stycznia, o godz. 19.00. Bilety w cenie 25 i 35 zł.  

 

oprac. (la)

Zdjęcie: materiały prasowe

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama