Zdjęcie: materiały prasowe / Podkarpacka Komisja Filmowa

„Droga” to dokument o rzeszowskim artyście Grzegorzu Frydryku, grafiku, wykładowcy akademickim. Mimo nieuleczalnej choroby, wciąż jest aktywny. 4 października w Wojewódzkim Domu Kultury spotkanie z twórcami filmu.

„Droga” to dokument krótkometrażowy w reżyserii Łukasza Pompy. Bohaterem jest Grzegorz Frydryk, rzeszowski artysta. Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku grafika. W wieku 36 lat zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

Wraz z pogorszeniem przebiegu choroby praca twórcza i codzienne życie stawały się coraz większym wyzwaniem. Z pomocą artyście przyszła eksperymentalna metoda leczenia, do której został włączony ze względu na swój młody wiek. Mimo przeciwności, stara się kontynuować pracę artystyczną.

W filmie widzimy bohatera przy pracy nad kolejnymi częściami cyklu grafik „O nieustannej modlitwie”, kiedy zmaga się nie tylko z materią i techniką grafiki warsztatowej, lecz także ze skutkami postępującej choroby.

Praca z cyklu „O nieustannej modlitwie” może składać się z jednej lub kilku-kilkunastu osobnych płytek miedzianych, zapisanych drobno mrowiem liter układających się w zdanie „Panie Jezu Chryste zmiłuj się nade mną”, w tej masie i powieleniu wyglądających zupełnie abstrakcyjnie.

Stworzenie takiej płytki jest czasochłonne i wymaga wielokrotnego zapisania sentencji, ryjąc małym dłutkiem na blasze miedzianej w odbiciu lustrzanym. Wydaje się, że jej treść dodaje artyście siły i mocy przezwyciężenia fizycznych ograniczeń.

Słowa tej modlitwy towarzyszą mi ciągle od kilku lat. Są dla mnie ukojeniem, przeprowadzają mnie przez trudne sprawy i dają nadzieję – mówi Grzegorz Frydryk. – Jest szczera i prosta, że aż niezrozumiała, niekiedy jest odbierana jako wołanie z poczucia winy. Jest to mylne pojmowanie. Modlitwa ta wprowadza w inną rzeczywistość. 

Premierowy pokaz filmu odbędzie się 4 października (wtorek) o godz. 18:00, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Następnie, o godz. 19:00, rozpocznie się wernisaż wystawy w Galerii WDK i spotkanie z twórcami dokumentu „Droga” oraz jego bohaterem, Grzegorzem Frydrykiem. Wstęp wolny. 

Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2021, programu mającego na celu utrwalenie wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

 
NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama