Zdjęcie: Facebook.com / Podkarpacka Komisja Filmowa

Film Jerzego Skolimowskiego „IO” jest polskim kandydatem do Oscara. Część zdjęć powstała na Podkarpaciu. W piątek, 23 września, w Zorzy spotkanie z twórcami filmu.

Rzeszowianie obejrzą film pierwsi, bo zdjęcia były częściowo realizowane na Podkarpaciu. M.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku, Nowotańcu (farma wiatrowa) i innych malowniczych miejscach w gminie Rymanów oraz gminie Jaśliska. W 2020 roku produkcja otrzymała 300 tys. zł z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego to również polski kandydat do Oscara. Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił swój werdykt w połowie sierpnia. 

– Dzieje cyrkowego osiołka i jego droga w poszukiwaniu wolności i miłości są pretekstem do rozmowy o uniwersalnych europejskich wartościach, okrucieństwie ludzi wobec zwierząt i wobec siebie nawzajem. To emocjonalne, wspaniałe kino, które wzrusza i skłania do refleksji nad kondycją współczesnego świata – przeczytała uzasadnienie producentka filmowa Ewa Puszczyńska.

Tropem werdyktu komisji powołanej przez PISF nie poszło jury zakończonego trzy dni temu festiwalu filmowego w Gdyni. Film Skolimowskiego nie zdobył Złotego Lwa. Był natomiast sensacją festiwalu w Cannes, skąd w maju wyjechał z Nagrodą Jury. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„IO”, to historia osiołka o tym imieniu, jest współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona pt. „Na los szczęścia, Baltazarze!” z 1966 roku. Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa.

Regionalna premiera filmu odbędzie się 23 września 2022 r. o godz. 19:00 w Kinie Zorza. Po projekcji rozpocznie się spotkanie z reżyserem i współscenarzystą Jerzym Skolimowskim oraz Ewą Piaskowską, producentką i współscenarzystką. Bilet kosztuje 23 zł. 

„IO” Jerzego Skolimowskiego wejdzie na ekrany polskich kin 30 września. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama