Dr n. med. Katarzyna Baranowska-Kempisty z Kliniki Otolaryngologii, Otolaryngologii Dziecięcej i Onkologii Laryngologicznej została uhonorowana prestiżową nagrodą imienia Jana Miodońskiego. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie otorynolaryngologii chirurgii głowy i szyi.
Prestiżowa nagroda
Nagroda imienia Jana Miodońskiego została ustanowiona w 1964 roku. Jest przyznawana za wybitne prace naukowe o wyjątkowej wartości badawczej i praktycznej. To ważne wyróżnienie przyznawane jest młodym naukowcom co 2 lata przez Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Nagrodę stanowi medal z podobizną patrona wyróżnienia oraz dyplom imienny.
Nadzieja w leczeniu nowotworów krtani
Nagroda została przyznana za pracę doktorską pt. „Ocena ekspresji markera komórek macierzystych TAZ w raku płaskonabłonkowym krtani”. Tekst może w przyszłości posłużyć do lepszego zrozumienia biologii molekularnej nowotworów krtani. W badaniach dr Baranowska-Kempisty podkreśla kluczową rolę markera TAZ, mogącego pełnić funkcję potencjalnego celu terapeutycznego w leczeniu tego rodzaju nowotworów.
– Nie spodziewałam się, że ta prestiżowa nagroda trafi do mnie – przyznaje skromnie dr Katarzyna Baranowska-Kempisty. – Z jednej strony, to dla mnie ogromne wyróżnienie, a z drugiej motywacja do prowadzenia dalszych badań naukowych.
Powstanie pracy było możliwe również dzięki promotorowi rozprawy doktorskiej, prof. dr hab. n. med. Kazimierzowi Niemczykowi. Jest on kierownikiem Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i promotorem pomocniczym dra n. med. Wojciech Domka, kierownika Kliniki Otolaryngologii, Otolaryngologii Dziecięcej i Onkologii Laryngologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.
(MK)
Czytaj więcej:
Zmiany na Uniwersytecie Rzeszowskim. Kolegia zostaną zastąpione przez wydziały